Rekonstrukcja portretu: w poszukiwaniu utraconej twarzy

Rekonstrukcja portretu to najnowsza wystawa artysty młodego pokolenia, Łukasza Gierlaka, która nawiązuje do neurologicznej choroby zwanej agnozją twarzy. Ekspozycję można oglądać od 7 stycznia w Galerii Sztuki w Legnicy.

Łukasz Gierlak, „Rekonstrukcja portretu" (źródło: materiały prasowe)

Łukasz Gierlak, „Rekonstrukcja portretu" (źródło: materiały prasowe)

Rekonstrukcja portretu
Celem twórczych poszukiwań artysty jest próba stworzenia przy pomocy środków plastycznych ciekawej formy portretu oscylującego pomiędzy abstrakcją a figuratyzmem. Konwencja tego typu przedstawienia nawiązuje do skomplikowanej choroby neurologicznej zw. agnozją twarzy, niewiedzy, która przy odpowiednich zabiegach percepcyjnych pozwala ujrzeć widzowi rozwiązanie: portret. Agnozja twarzy, inaczej: ślepota twarzy lub prozopagnozja to dolegliwość objawiająca się stanem zaburzonej zdolności rozpoznawania twarzy. Ludzie z tą dolegliwością rozpoznają poszczególne jej części, jednakże nie potrafią poskładać ich w spójną całość. W skrajnych przypadkach nie wiedzą, czym właściwie jest twarz (agnozja amorficzna).

Nieodłącznym elementem pracy przy tworzeniu cyklu były wywiady z ludźmi z agnozją twarzy oraz konsultacje z lekarzami specjalistami w dziedzinie neurologii. Badania autorskie wraz z literaturą posłużyły artyście jako pewien rysopis, na podstawie którego budował portret pamięciowy. Rekonstrukcja portretu to hasło, które najtrafniej charakteryzuje całą drogę. Inspiracją dla tej pracy była literatura znanego w świecie brytyjskiego neurologa Oliviera Sacksa (Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem, Oko umysłu).

W pracach rysunkowych skupiam się na grze działań plastycznych, gdzie zgodnie z moim przeżyciem artystycznym szukam śladem narzędzia koncepcji oddania rzeczywistości. Wybór interesującego mnie fragmentu twarzy odbywa się poprzez selekcję powiększonych kadrów, pośród których szukam typów ogniskujących w sobie treść najbardziej dla rzeczywistości istotną. Zajmuję określoną pozycję wobec tego co widzę i staram się zamknąć to w żywą, zdolną poruszyć uczuciowo formę. Narracja polega u mnie nie na opisie, lecz na sugerowaniu rzeczywistości. Przeskalowanie i obserwacja z perspektywy owada pozwalają mi ująć studiowany obiekt w nowym aspekcie. Badam wzrokiem mikropowierzchnie skóry, zbierając dane, obserwując układy linii, meandry zmarszczek. W ten sposób zaczynam żywić szczególny stosunek do detalu, który staje się precyzyjnym środkiem uporządkowania powierzchni rysunkowej. Konstruuję układ kompozycyjny tak, by zdynamizować moją wizję, spotęgować jej emocjonalną wymowę. Moja wyobraźnia plastyczna buduje własne, skupione spojrzenie na przedmiot.

Starannie rozporządzam dyspozycją planów, po czym wdrażam własną logikę światłocienia. W celu uzyskania maksymalnej głębi i wypukłości konstruuję przestrzeń rozbudowując ją do kilkuplanowego układu regularnie i stopniowo rozkładając gradient. Dynamizm całości wzmacniam podkreślając kontrast walorowy. Skłaniam się do idealizowania tkanki rysunkowej, podkreślając i stylizując strukturę skóry. W niektórych partiach naginam jej obowiązujący schemat, nie po to, by wyrazić swój lekceważący stosunek do rzeczywistości, ale żeby nadać jej emocjonalne natężenie. W pewnych granicach daję sobie swobodę w realizowaniu artefaktów, przenosząc moje obserwacje na własny język rysunkowy. Poprzez biegłość warsztatową usiłuję nadawać rysunkom, które wykonuję, konkretny kształt emocjonalny.

Autor wystawy, Łukasz Gierlak

Łukasz Gierlak. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Jaworze oraz Studium Reklamy Wizualnej w Świdnicy. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem w 2013 roku. Wychowanek pracowni prof. W. Lupy oraz dr Ł. Huculaka. Realizował dyplom w Laboratorium litografii pod kierunkiem prof. P. Frąckiewicza oraz w pracowni Projektowania graficznego u prof. J.J. Aleksiuna. W latach 2009-2011 studiował rysunek zawodowy u prof. E. Geta-Stankiewicza. Jego cykl dyplomowy Agnozja twarzy został uhonorowany nagrodą Prezydenta Gdańska na konkursie Najlepszych Dyplomów 2013 w Gdańsku oraz wyróżnieniem pracy dyplomowej na macierzystej uczelni.

Łukasz Gierlak, Rekonstrukcja portretu
Od 7 do 25 stycznia 2015 roku
Wernisaż: 9 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz