Bytom na dawnej pocztówce w Muzeum Górnośląskim

Od 10 grudnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można oglądać wystawę pt. Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie. Ekspozycja przygotowana przez Izabellę Kühnel prezentuje zbiory Działu Kresów i Kultur Pogranicza.

„Bytom na dawnej pocztówce”, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bytom na dawnej pocztówce”, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wytarte, pożółkłe, z czułością kaligrafowane albo zabazgrane tajemnym szyfrem – pocztówki były przed laty środkiem przekazu informacji, jak i sekretnych uczuć. Dziś dla niektórych są reliktem. Ale te niepozorne kartoniki mają – prócz historycznej wartości – także inne walory.

Ekspozycja przygotowana w kilku salach, dająca wgląd w pocztówki z lat 1873–1945, wykorzystuje tradycyjne i multimedialne środki wyrazu, by ukazać różnorodność kart (od patriotycznych po pozdrowieniowe Gruβy, nierzadko o wartości artystycznej), a także ich historię i zmiany, jakim ulegały, techniki produkcji, największych wydawców czy dzieje bytomskich urzędów pocztowych.

Pozwala zrozumieć, że pocztówki to nie tylko sentymentalne pamiątki z wakacji, ale również dokumenty minionych czasów czy interesujące materiały reklamowe. Najcenniejsze są pocztówki XIX-wieczne, wykonane metodą litograficzną, nietypowe – kartki składane, ozdabiane winietami albo z niespodziankami. Na wystawie pojawią się też karty bogato zdobione secesyjnymi ornamentami, ponadto pocztówki, które – po uzbieraniu kilku – jak puzzle układają się w całość, albo te, które po otwarciu okienka ujawniają ukrytą harmonijkę mniejszych obrazków.

Kurator wystawy: Izabella Kühnel

Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie
Wernisaż: 10 grudnia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 31 maja 2015 roku
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
ul. W. Korfantego 34
Bytom

Dodaj komentarz