• 2015-01-05

Archiwalne fotografie na wystawie Albom.pl

8 stycznia w galerii Archeologii Fotografii odbędzie się wernisaż nowej wystawy Albom.pl. Zdjęcia można obejrzeć do 6 lutego.

Wystawa Albom.pl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Albom.pl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowy rok w galerii Archeologii Fotografii otwarty zostanie wystawą Albom.pl. Ponad 50 archiwalnych fotografii prezentowanych na wystawie, zostało zebranych podczas ubiegłorocznego objazdu siedmiu miejscowości: Kleszczel i Gródka w Polsce oraz Sopoćkin, Łunny, Wołpy, Wołkowyska i Kamieńca Litewskiego na Białorusi. Wzięli w nim udział fotografowie i historycy z obydwu krajów. W trakcie wypraw na pogranicze zdigitalizowanych zostało blisko 2000 archiwalnych zdjęć z 70 prywatnych kolekcji. Udało się też przywrócić do pamięci kilku miejscowych fotografów. Największym odkryciem są negatywy Jerzego Kostko, odkopane na strychu jego domu w Kleszczelach, który fotografował swoje miasteczko przez pół wieku. Są też odbitki innych wiejskich fotografów: Josefa Abramickiego w Gródku, Berkowskiego w Sopoćkinach, Jezierskiego w Wołkowysku. Podsumowaniem projektu jest książka fotograficzna Albom.pl, która będzie dostępna w czasie trwania wystawy.

Z zachowanych resztek archiwów fotograficznych rzemieślników, bo robieniem zdjęć parali się dla zarobku, wyłania się obraz wiejskiej fotografii atelierowej z początku XX wieku. Ze szczególną uwagą traktowaliśmy fotografie naznaczone przez czas. Nazywaliśmy je obiektami. To zdjęcia z nadszarpniętym rogiem, z zamalowaną osobą w tle, z plamą po wyblakłej emulsji. Te skazy, niedoskonałości, zniszczenia nadały fotografiom nowy, niepowtarzalny wyraz. Podkreśliły autentyczność, ale odebrały im konkretność przedstawienia, zmieniając je właśnie w artystyczne obiekty, gdzie czas, przypadek i chaos stały się głównymi twórcami.
Grzegorz Dąbrowski, fotograf i kurator

Albom.pl – wystawa
Kurator: Grzegorz Dąbrowski
Wernisaż: 8 stycznia 2015, godz. 19.00
Wystawa czynna: 8 stycznia – 6 lutego 2015
Fundacja Archeologia Fotografii
Warszawa

Dodaj komentarz