Leszek Lewandowski o dwóch wątkach, czyli akcji równoległej

Od 2 stycznia w Galerii Bielskie BWA można oglądać wystawę prac Leszka Lewandowskiego pt. Dwa wątki czyli akcja równoległa.

Leszek Lewandowski, „Portret trumienny”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Lewandowski, „Portret trumienny”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa instalacji i obiektów wywołujących złudzenia optyczne, opartych na wiedzy z zakresu optyki i matematyki, ale też odnoszących się do tego, co w człowieku irracjonalne. Wystawa obejmuje dwa wątki pojawiające się w twórczości Leszka Lewandowskiego: prace z wykorzystaniem luster weneckich: Macewa, Przejście, Memento, Portret trumienny, Domek, Kanał, Homage Hawking oraz najnowsze: Ściek i Jeden strzał, jeden człowiek – których premiera będzie miała miejsce w Galerii Bielskiej BWA, a także quasi-halucynogenne: Pokój zwierzeń, Imaginoskop, Karuzela.

Za sprawą George’a Berkeleya, wybitnego filozofa, empirysty angielskiego, nasz byt został zrównany z obserwacją, czyli złudzenie optyczne może być traktowane na równi ze światem realnym. Pewne spostrzeżenia uzmysławiają nam, że zmysły poddane manipulacji bardzo chętnie poddają się jej, zwłaszcza że zabawa jest bezpieczna (bez chemii). W całej gmatwaninie empirycznych doznań quasi-psychotropowych jest jeszcze jedna teoria godna uwagi dla ujęcia kwestii uzasadnienia ekspozycji, tzn. teoria kwantowa. Jestem przekonany, że mistrz Berkeley byłby nią zachwycony, zwłaszcza tym, że wprowadza tyle niepewności w świat cząstek elementarnych (nasz świat zbudowany jest z mgiełki, jaką tworzy neutron krążący wokół jądra). Czy to, co widzimy w lustrze jest światłem, czy tylko iluzją światła skoro światło jest też iluzją – mówi o inspirujących jego twórczość zjawiskach i ideach Leszek Lewandowski.

Leszek Lewandowski, urodzony w 1960 roku w Świerklańcu. Absolwent katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z wyróżnieniem obronił w 1988 roku. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2011). Obecnie wykładowca Intermediów na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Galerii Arsenał w Białymstoku, Szczecińskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Galerii Labirynt w Lublinie, Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Art Centrum w Czeskim Krumlowie, Anya Tish Gallery w Houston w USA oraz w kolekcjach prywatnych. Autor ok. 35 wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Oprócz działalności artystycznej zajmuje się też promocją sztuki i animacją życia kulturalnego, prowadząc m.in. Galerię Kronika w Bytomiu (1992–1998), galerię Sektor 1 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach (1998–2012). Obecnie Galeria Sektor I działa w CK Teatr Sztuk w Jaworznie – Leszek Lewandowski prowadzi ją wspólnie z Moniką Lewandowską.

Leszek Lewandowski, Dwa wątki czyli akcja równoległa (instalacje)
Wernisaż: 2 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 stycznia 2015 roku
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz