Architektura cienia. Szalety i bazary w MSN

Od 12 grudnia w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej można oglądać wystawę pt. Architektura cienia. Ekspozycja okazuje elementy wyparte z oficjalnego dyskursu takie jak toalety, szalety miejskie, bazary i stragany uliczne. Ich forma i miejsce w przestrzeni miejskiej to lustro odzwierciedlające rozwój ekonomiczny i kulturowy danego społeczeństwa oraz jego stosunek do cielesności, rytuałów i polityki.

Alex Schweder, „Peescapes”. Dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alex Schweder, „Peescapes”. Dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

W krótkiej rozprawie na temat ideologii i toalet Slavoj Žižek odkrywa przed nami związek między kształtem muszli klozetowej a ustrojem politycznym. Suberbohater sanitacji Mr Toilet, czyli Jack Sim, buduje w Korei Południowej postępowe Muzeum Toalet pełne złotych kup i chęci poprawy warunków sanitarnych na całym świecie. Prezydent Rosji tuż po toaletowym blamażu na olimpiadzie w Soczi wypowiada wojnę Ukrainie. Autodafe ulicznego handlarza Mohameda Bouziziego wywołuje rewolucje krajów arabskich, a stragan z owocami i warzywami staje się jednym z jej symboli. Wyprowadzenie kupców i likwidacja bazaru pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanowi symboliczne zamknięcie kolejnego etapu transformacji stolicy Polski.

Wystawa Architektura cienia to kolaż przestrzennych artefaktów takich jak bazary, stragany, toalety publiczne, które zwyczajowo postrzegane jako formy nieczyste, tu wychodzą z cienia jako miejskie fetysze: Parlamenty Bazaristanu, Pominiki Kupczenia, Muzea Ablucji, Świątynie Dumania.

Wystawa i towarzysząca jej publikacja są okazją do snucia scenariuszy przyszłości, w której sacrum miesza się z profanum, a to co nieformalne, brudne i tabuizowane powraca uwznioślone w glorii i chwale.

Wystawie towarzyszy publikacja II tomu książki Architektura cienia pod redakcją Aleksandry Wasilkowskiej, kuratorki i architektki wystawy, z tekstami między innymi Zofii Krawiec i Slavs and Tatars, poezją Andrzeja Szpindlera, komiksem Macieja Sieńczyka, wywiadami z kupcami i szaleciarkami Anny Kaplińskiej i dokumentacją współtworzonego przez kupców, artystów i architektów Bazaristanu.

Artyści: Tania Bruguera, Pablo Bronstein, Olaf Brzeski, Maciek Chorąży, Oskar Dawicki, Teresa Gierzyńska, Jerzy Goliszewski, Agnieszka Kurant, Krzysztof Kaczmarek, Michał Kałużny, Zofia Krawiec, Maciej Landsberg, Mariusz Maciejewski, Agnes Mohlin, Noviki, François Roche, Alex Schweder, Slavs and Tatars, Maciej Sieńczyk, Jan Simon, Maciej Siuda, Kama Sokolnicka, Andrzej Szpindler, Aleksandra Wasilkowska, Magda Węgrzyn

Kuratorka: Aleksandra Wasilkowska

Produkcja wystawy i publikacji: Julia Missala, Fundacja Inna Przestrzeń
Dystrybucja: Fundacja Bęc Zmiana, Motto Distribution
Projekt graficzny: Noviki
Projekt interakcji: Wiesław Bartkowski

Architektura cienia
Wystawę można oglądać od 12 grudnia 2014 do 1 lutego 2015 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz