Zabawy ze szkłem

Ekspozycja Animal Planet prezentuje obiekty ze szkła, stworzone przez artystów z całej Europy. Jest to główna wystawa 3. edycji Europejskiego Festiwalu Play with Glass, która zostanie otwarta 2 stycznia w Galerii Ring w Legnicy.

„Animal Planet", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Animal Planet", plakat (źródło: materiały prasowe)

Przygotowanie interesującej wystawy na zadany temat z udziałem tylko artystów zajmujących się szkłem jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Stale towarzyszą jej pytania: Jaką pracą zaskoczy nas artysta? Jaki poziom będzie ona prezentować? Czy zmieści się w temacie wystawy? Czy w rzeczywistości okaże się ona lepsza czy gorsza od tej zaprezentowanej na przysłanym zdjęciu? Organizatorzy nie kryją nadziei, że Animal Planet – główna wystawa 3. edycji Europejskiego Festiwalu Play with Glass wzbudzi równie gorące emocje co poprzednie edycje: Fun, Joke, Surprise (2012) i UFO Unikat-Forma-Obiekt (2013).

Wystawa Animal Planet prezentuje obiekty 18 artystów z 14 krajów Europy: Islandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Niemiec, Danii, Holandii, Francji, Estonii, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i oczywiście Polski. Specjalnie na festiwal przygotowali 35 prac, wykonanych w różnych technikach. Po prezentacji we Wrocławiu w XIX wiecznej Sali Sesyjnej na Dworcu Wrocław Główny oraz w Galerii Re:Medium w Łodzi, wystawę Animal Planet będą mogli obejrzeć mieszkańcy Legnicy.

W europejskiej i światowej sztuce szkło jest materiałem, po który sięgają wybitni artyści pracujący w różnych technikach artystycznych. Tworzą niezwykłe prace: obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo, obiekty architektoniczne, design. Właśnie takie prace są prezentowane na głównych wystawach Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass.

Uczestnicy wystawy:

Lucian Butucariu – Rumunia, Ned Cantrell – Wielka Brytania/Dania, Sigrún i Ólöf Einarsdóttir – Islandia, Shige Fujishiro – Japonia/Niemcy, Jesse Günther – Irlandia, Karen Lise Krabbe – Dania, Andrzej Kucharski – Polska, Martine Luttringer – Francja, Martin Muranica – Słowacja, Inge Panneels – Belgia/Wielka Brytania, Wojciech Peszko – Polska, Mare Saare – Estonia, Janine Claudia Schimkat – Holandia, Stanisław Sobota – Polska, Ivana Šrámková – Czechy, Margit M. Tóth – Węgry, Małgorzata ET BER Warlikowska – Polska.

Europejski Festiwal Szkła Play with Glass

Europejski Festiwal Szkła we Wrocławiu organizuje Galeria BB i Fundacja Fly with Art we współpracy z ASP we Wrocławiu, tamtejszym okręgiem ZPAP oraz Gminą Wrocław. Jego premierowa edycja odbyła się w 2012 roku. Nie bez powodu odbywa się we Wrocławiu – stolicy Dolnego Śląska – regionu o bogatej szklarskiej tradycji, gdzie huty szkła działały już w czasach średniowiecza, a we wrocławskiej ASP powstał w 1946 roku jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła. Autorami projektu Play with Glass – European Glass Festival in Wrocław są: Anita Bialic, Galeria BB oraz prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Festiwal to poza wystawą wiodącą także inne prezentacje z udziałem polskich i europejskich artystów zajmujących się tworzeniem unikatowych obiektów ze szkła i z wykorzystaniem szkła, jak również międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz spotkania z artystami i działania animacyjne w mieście. W ramach festiwalu PwG organizowany jest także projekt Szklana Witryna, Dzień Otwartych Drzwi w Katedrze Szkła wrocławskiej ASP, Dzień Otwartych Pracowni artystów szkła z Wrocławia i Dolnego Śląska, Wrocław – Mikrokosmos Zdarzeń – warsztaty artystyczne dla mieszkańców Wrocławia, spacer po mieście szlakiem szklanej architektury, Szklany Autobus.

Europejski Festiwal Szkła Play with Glass to wydarzenie budzące coraz większe zainteresowanie nie tylko we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, ale także w całej Polsce i za granicą. Ogromna popularność materiałów prezentowanych przez nas na facebooku oraz liczne komentarze, które otrzymujemy z całego świata, przekonują nas, że podjęliśmy istotne działania na rzecz popularyzacji szkła jako ważnego medium we współczesnej sztuce.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia, Anita Bialic i Kazimierz Pawlak

Wystawa: Animal Planet w ramach 3 Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass
Od 2 do 24 stycznia 2015 roku
Wernisaż: 9 stycznia 2015 roku, godz. 18.30
Galeria Ring w Legnicy

Dodaj komentarz