Mieczysław Litwiński tam, gdzie Acroasis

9 stycznia we wrocławskiej Galerii Entropia Mieczysław Litwiniński zaprezentuje Acroasis – performans dźwiękowy na głos, khmerskie piszczałki ken, altówkę, harmonium i kilka innych.

Mieczysław Litwiński grający na kamiennym bloku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieczysław Litwiński grający na kamiennym bloku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieczysław Eligiusz Litwiński – kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak. Ukończył kompozycję w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Wykonywał swoją muzykę w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Iranie. Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Śpiewa i gra wiele rodzajów muzyki na rozmaitych instrumentach – klasycznych, ludowych i orientalnych (m.in. perskich i chińskich). Wielokrotnie nagradzany (Bessie Award 1989, Kompozytor Roku w ankiecie słuchaczy American Public Radio 1986). Występował na wielu scenach m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, na Forum Trajana w Rzymie, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Isfahanie. Śpiewał solo i w chórach – m. in. Novi Singers, The Harmonic Choir. Wykładał w New York University, The New School, New York Open Center, w Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie, Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat prowadzi też warsztaty głosu. Wykonuje swoje pieśni również w duecie Sol et Luna, który koncertował w wielu krajach Europy oraz w Iranie. Duet śpiewa i gra również klasyczną muzykę perską, muzykę chińską oraz litewską.

Od wielu lat Litwiński gra muzykę improwizowaną i intuicyjną – był współzałożycielem grup Cytula Tyfun da Bamba Orkiester, Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej, od kilku lat współpracuje z grupą improwizujących kompozytorów – Kawalerowie Błotni.

We współpracy z Projektem Terenowym Teatru Węgajty realizował w różnych polskich krajobrazach spektakl-wędrówkę Missa Pagana we własnej reżyserii i z własną muzyką.

Mieczysław Litwiński, fot. David Sypniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieczysław Litwiński, fot. David Sypniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

AudioEntropia to przestrzeń przeznaczona do działań, których podstawowym elementem jest dźwięk. Dźwięk wieloznaczny, przecinający różne media, dostępny w działaniu, geście lub instalacji. Jego granicę określa nasza wyobraźnia i prawa fizyki.

Mieczysław Litwiński, Acroasis
Performans odbędzie się 9 stycznia 2015 roku o godzinie 18.00
Galeria Entropia
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz