• 2014-12-31

James Marsh i jego Teoria wszystkiego od stycznia w kinach

Teoria wszystkiego Jamesa Marsha to historia przedstawiająca słynnego astrofizyka Stephena Hawkinga. W polskich kinach film ukaże się 30 stycznia.

„Teoria wszystkiego” reż. James Marsh (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Teoria wszystkiego” reż. James Marsh (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

To również opowieść o dwojgu ludzi, którzy dzięki miłości potrafią stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Reżyserem filmu, który powstał na podstawie wydanych przez Jane Hawking wspomnień Moje życie ze Stephenem. Podróż ku nieskończoności, jest laureat Nagrody Akademii James Marsh (Człowiek na linie).

W 1963 roku Stephen (w tej roli Eddie Redmayne znany z Les Misérables. Nędznicy) student astronomii i kosmologii na Uniwersytecie w Cambridge, ma już świetne osiągnięcia w swojej dziedzinie i ambicje znalezienia prostego, ale wymownego wytłumaczenia wszechświata. Dodatkowo, osobiste doświadczenia otwierają przed nim inne, zupełne nieznane terytoria. Stephen zakochuje się w koleżance z Cambridge, studentce nauk humanistycznych, Jane Wilde (Felicity Jones z filmu Kobieta w ukryciu). Jednak w wieku 21 lat ten młody, aktywny i znakomicie zapowiadający się naukowiec otrzymuje druzgocącą diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Jak wyrokują lekarze, choroba w szybkim czasie zaatakuje jego sprawność ruchową, ograniczy możliwość porozumiewania się, a może się okazać również, że pozostawi Stephenowi nie więcej niż dwa lata życia.

Jego ciało zmaga się z coraz większymi wyzwaniami, jednak jego umysł nie poddaje się i zagłębia w coraz bardziej zaawansowane zagadnienia fizyki teoretycznej. Na przełomie wieków jego nazwisko wymienia się w jednym rzędzie z nazwiskiem Alberta Einsteina.

Razem, Stephen i Jane działają wbrew wszelkim przewidywaniom nauki i medycyny, osiągając więcej niż mogliby sobie wymarzyć.

Teoria wszystkiego
Reżyseria: James Marsh
Scenariusz: Anthony McCarten na podstawie książki Moje życie ze Stephenem. Podróż ku nieskończoności
Obsada: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox
Dystrybucja: United International Pictures
Premiera: 30 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz