• 2014-12-31

Film Behnama Behzadiego Naginając reguły trafia do polskich kin

Naginając reguły to trudna historia irańskiej grupy teatralnej. Polska premiera filmu Behnama Behzadiego zaplanowana jest na 30 stycznia.

„Naginając reguły” reż. Behnam Behzadi (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Naginając reguły” reż. Behnam Behzadi (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Amatorska grupa teatralna ma możliwość wystąpienia poza granicami Iranu. Początkowa radość z wyjazdu szybko ustępuje miejsca kolejnym niepokojom. Paszport Szeherezady, aktorki grającej główną rolę w spektaklu, ginie. Dziewczyna podejrzewa, że dokument ukrył jej ojciec, który niechętnie podchodzi do pomysłu wyjazdu. Jej przyjaciele z trupy stają przed dylematem: jechać bez koleżanki, solidarnie zostać razem z nią w Iranie, a może za wszelką cenę przekonać ojca do tego, aby wyraził zgodę na wyjazd córki?

W filmie Behnama Behzadiego w fascynujący sposób ścierają się postawy bohaterów, ich pragnienia i nadzieje, które pokładają w wyjeździe. To unikatowy portret trzeciej generacji irańskiej rewolucji islamskiej, która nie zgadza się ze swoimi rodzicami, patrzy na świat w zupełnie inny od nich sposób.

Film świetnie przyjęty przez krytykę jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.

Naginając reguły
Scenariusz i reżyseria: Behnam Behzadi
Obsada: Amir Jafari, Ashkan Khatibi, Mehrdad Sedighian, Baharan Bani Ahmadi, Neda Jebraeeli, Martin Shamoonpour, Roshanak Gerami, Mohammad-Reza Ghaffari, Elaheh Hesari, Omid Roohani, Soroosh Sehhat
Dystrybucja: Art-House
Premiera: 30 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz