• 2014-12-31

Fotografia Dzikiej Przyrody 2014 rozpoczyna polskie tournée

Od 2 stycznia w Galerii Bielskiej BWA będzie można oglądać wystawę pt. Fotografia dzikiej przyrody 2014 – pokłosie jubileuszowej, 50. edycji popularnego konkursu, który rokrocznie organizuje Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide.

Fot. Michael Nick Nichols, USA, „Ostatni taki wspaniały obraz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michael Nick Nichols, USA, „Ostatni taki wspaniały obraz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co roku kilka tysięcy fotografów nadsyła do Londynu swoje zdjęcia wykonane w naturalnych plenerach na wszystkich kontynentach, będące wynikiem wnikliwej obserwacji flory i fauny, często wielomiesięcznego podążania tropami dzikich zwierząt. Jury wybiera finalistów i zwycięzców poszczególnych kategorii. W obecnej edycji jurorzy ocenili 40 tys. 421 zdjęć nadesłanych z ponad 90 krajów. Każdorazowo pokonkursowa wystawa prezentuje 100 najciekawszych – nagrodzonych i wyróżnionych – zdjęć dzikiej przyrody, ukazujących bogactwo życia na Ziemi.

Nagrodę główną i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2014 / Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Michael Nick Nichols z USA za czarno-białe zdjęcie pt. The Last Great Picture (Ostatni taki wspaniały obraz). Autor zwyciężył też w kategorii Czerń i biel. Ten archetypiczny obraz ukazuje śpiące lwice z młodymi, odpoczywające na skałach krótko po tym, jak przepędziły atakujące je samce. Autor sfotografował lwy w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, gdzie wędrował za stadem przez sześć miesięcy. Zdjęcie wykonane zostało w technice podczerwieni, pozwalającej ujrzeć to, co niewidoczne dla oka, która sprawia, że obraz jawi się jako magiczny, tajemniczy i niespotykany.

Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 / Młody Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Hiszpan Carlos Perez Naval (w kategorii do 10 lat) za zdjęcie pt. Stinger in the Sun (Żądło w słońcu), ukazujące skorpiona w blasku słońca.

Nie brak wśród najlepszych fotografów obecnej edycji konkursu także Polaka – Łukasz Bożycki z Warszawy został finalistą kategorii Ssaki za zdjęcie pt. Winter hang-out (Zimowe zawieszenie). Autor, łączący zawód biologa z pasją fotografowania przyrody, uchwycił w obiektywie pogrążonego w hibernacji nietoperza – nocka rudego – w starym bunkrze z czasów II wojny światowej, podczas wyprawy zimowej w Puszczy Piskiej na Mazurach, w towarzystwie znawcy tych ssaków Piotra Tomasika. Zwycięskie zdjęcie zadedykował przyjacielowi, który zmarł wkrótce po wyprawie.

W obecnej edycji konkursu jest kilka nowości – w poszczególnych, nieco zmienionych, kategoriach, nie ma kolejnych miejsc i wyróżnień, ale jest kilku finalistów i jeden zwycięzca. Po raz pierwszy ustanowiono nową nagrodę specjalną – People’s Choice Award (Nagroda Publiczności). Spośród tysięcy wszystkich zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy jury wybrało 50 i poddało je publicznej ocenie i wyborowi, poprzez głosowanie internetowe. Wśród piątki finalistów wybranych przez internautów jest także fotografia wykonana przez Polaka, Marka Kosińskiego pt. Jelenie i żurawie.

Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród 50. edycji konkursu miało miejsce 21 października 2014 roku w londyńskim Natural History Museum. Po londyńskiej prezentacji w 2014 roku, w 2015 roku wystawa wędruje po całym świecie – w Polsce zagości po raz 13. W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej wystawa prezentowana jest nieprzerwanie od 2004 roku, za każdym razem przyciągając rekordową ilość zwiedzających. W 2015 roku inauguracja polskiej trasy wystawy ponownie, jak było w początkowych latach, odbędzie się w Bielsku-Białej, następnie zdjęcia pokazywane będą w 11 innych miastach. Wystawie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014
Wernisaż: 2 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 30 stycznia 2015 roku
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz