Tomi Ungerer zasila Muzeum Inżynierii Miejskiej

Do 15 stycznia w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie można oglądać wystawę prac Tomiego Ungerera pt. Energia.

Tomi Ungerer, „Energia”, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomi Ungerer, „Energia”, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ekspozycji widzowie zobaczą pełne polotu rysunki, świadczące o witalności i radości życia Tomiego Ungerera. Choć tematyka niektórych prac jest poważna, poczucie humoru artysty i jego satyryczne podejście potrafi pogodzić nas z niepowodzeniami życiowymi, poszerza nasze horyzonty i uczy patrzeć na świat z większym optymizmem.

Silnie zainspirowany tematyką energii, Tomi Ungerer z humorem, zrozumieniem, w nasycony humanizmem sposób przedstawia swą wizję energii w życiu codziennym. Wiedząc, jak wiele przyniosła społeczeństwu, niczym dziecko potrafi zachwycić się tym rewolucyjnym produktem, dziś odbieranym jako oczywistość, gdyż jego użycie stało się niemal automatyczne. Artysta w oryginalny sposób przedstawia sytuacje często zabawne, sprzęt gospodarstwa domowego, który potrafi odmówić posłuszeństwa. Tworzy poetycką wizję linii energetycznych, ukazuje energię płatającą figle w branżach, które jednak nie mogą bez niej istnieć.

U Tomiego Ungerera energia jest zawsze blisko człowieka i środowiska, czasem prawdziwego, czasem zrodzonego z wyobraźni. Towarzyszy człowiekowi, ułatwia mu życie, daje komfort i ciepło, pozwala mu coraz wydajniej pracować, by w końcu wszyscy mogli korzystać z postępu społecznego i technologicznego. Sztuka inspirowana energią świadczy o zaangażowaniu artysty, poczuciu humoru i wyobraźni bez granic. Oprócz tych prac, twórca ma w swym dorobku ilustracje do bajek dla dzieci, grafikę zaangażowaną i twórczość satyryczną.

W ramach międzynarodowego projektu Musée EDF Électropolis de Mulhouse, wystawiające prace artystów, którzy inspirują się czarodziejska energią, podjęło współprace z Électricité de Strasburg i EDF Polska, by wraz z Musées de Strasbourg zaprezentować twórczość elektryczną Tomiego Ungerera. Pokazana w Karlsruhe w Niemczech, w Budapeszcie i Szeged na Węgrzech, dziś prezentowana jest w Krakowie.

Organizatorami wystawy są: Miasto Kraków, EDF Polska SA, Instytut Francuski w Polsce, Konsulat Generalny Republiki Francuskiej w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz Électricité de Strasburg.

Tomi Ungerer, Energia
Wernisaż: 11 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2015 roku
Muzeum Inżynierii Miejskiej
ul. św. Wawrzyńca 15
Kraków

Dodaj komentarz