Artystyczna Podróż Hestii: odsłona druga

Wystawa prac wybranych laureatów ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2002–2014 Przez Pryzmat. Odsłona druga będzie dostępna w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu od 9 stycznia.

Wystawa „Przez pryzmat. Odsłona druga", plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „Przez pryzmat. Odsłona druga", plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa jest przeglądem prac wybranych laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii, który powołano w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego. Przez kilka lat przedsięwzięcie miało zasięg lokalny i było realizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Z czasem rozwijało się, zyskując prestiż w środowisku artystycznym. Ósmą edycję przeprowadzono w 2009 roku już w wymiarze ogólnopolskim. Przedsięwzięcie zostało wówczas uhonorowane statuetką Sztuka cenniejsza niż złoto. Obecnie do udziału w konkursie zapraszani są studenci ostatnich lat wszystkich wydziałów artystycznych uczelni państwowych.

Od samego początku Artystyczna Podróż Hestii wyróżnia się sposobem nagradzania młodych talentów. Zwycięzca konkursu otrzymuje w nagrodę rezydencję w USA i jesienią spędza miesiąc w Nowym Jorku. Laureat nagrody specjalnej w tym samym czasie wyjeżdża do Walencji w Hiszpanii. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, spotkania z artystami oraz poznawanie zbiorów licznych galerii i muzeów.

Obecną wystawa ma inspirować innych do spotkań i dyskusji. Kolekcja podróżuje po Polsce odwiedzając galerie i muzea. Tak więc już nie tylko utalentowani studenci wyjeżdżają w świat. Swoją podróż odbywa również zbiór ich prac. A swoistą podróżą dla widzów staje się kontakt z twórczością młodych. Przedsięwzięcie jest przykładem nowoczesnego mecenatu artystycznego, który – w takim wydaniu – pojmuje sztukę jako markę. Chętnie konfrontuje ją z otaczającą rzeczywistością i angażuje w działania edukacyjne kierowane do różnych grup odbiorców.

Autorami tegorocznej wystawy Przez pryzmat. Odsłona druga są: Marta Antoniak, Michał Batorski, Natalia Bażowska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matej Frank, Małgorzata Goliszewska, Marcin Grzęda, Ewa Juszkiewicz, Anna Kloc, Agnieszka Kobyłecka, Tomasz Kucharski, Agnieszka Ledóchowska, Kamil Lisek, Paulina Maksjan, Ewa Mrowiec, Krzysztof Nowicki, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Aleksandra Prusinowska, Jakub Rebelka, Anna Waligórska, Miłosz Wnukowski, Xavery Wolski, Marek Wrzesiński, Anna Wypych, Marcin Zawicki.

Wystawa Przez pryzmat. Odsłona druga
Wernisaż: 9 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa: od 9 do 31 stycznia 2015 roku
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
Poznań

Dodaj komentarz