• 2014-12-30

Hiszpanka – Peszek i Glover na plakatach do polskiej megaprodukcji

23 stycznia do kin wchodzi Hiszpanka Łukasza Barczyka – opowiedziana w konwencji komediowo-sensacyjnej  historia powstania wielkopolskiego.

„Hiszpanka” reż. Łukasz Barczyk (źródło: materiały prasowe producenta)

„Hiszpanka” reż. Łukasz Barczyk (źródło: materiały prasowe producenta)

Wejście do kin polskiej megaprodukcji pt. Hiszpanka, podobnie jak Hobbita, poprzedza seria plakatów przedstawiająca bohaterów filmu. Na tle magicznych, efektownych historycznych scenerii, które przenoszą nas do początku XX wieku prezentują się znakomici polscy i zagraniczni aktorzy – Jakub Gierszał (Sala samobójców), Crispin Glover (Alicja w krainie czarów), Magdalena Popławska (Dziewczyna z szafy), Jan Peszek (Syberiada Polska), Patrycja Ziółkowska (Na krawędzi nieba), Florence Thomassin (Kwestia smaku).

Bohaterami Hiszpanki są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Wśród nich znajdziemy zarówno postaci zafascynowane nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalnych przedsiębiorców, wojskowych i politycznych strategów planujących walkę o niepodległość.

W Hiszpance nic nie jest oczywiste, ponieważ do wyzwoleńczej walki włącza się grupa telepatów. Siły zbrojne stają na równi z siłami umysłu.

Hiszpanka nie jest wiernym odzwierciedleniem wydarzeń. Historia potraktowana jest tu z dystansem. My jej nie odtwarzamy, ale tworzymy – chcemy pokazać historię jako zagadkę, coś, co podobnie jak rzeczywistość kreowane jest przez umysł i punkt widzenia.
reżyser Łukasz Barczyk

Dlatego Hiszpanka korzysta z kilku gatunków – komedii, sensacji czy kryminału. W warstwie estetycznej i znaczeniowej film odwołuje się bezpośrednio do osiągnięć ekspresjonizmu niemieckiego i atmosfery epoki – wszechobecnego poczucia schyłku starego świata i narodzin nowego, lęku przed zmianą i dążeniem do niej.

W roli głównej zobaczymy Jana Frycza jako jednego z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków – Ignacego Jana Paderewskiego, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse (Crispin Glover). W grupie spirytystów ratujących Mistrza przed atakiem medium znajdują się kochankowie (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska) gotowi poświęcić wszystko – dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem.

Hiszpanka
Scenariusz i reżyseria: Łukasz Barczyk
Obsada: Bruce Glover, Jan Frycz, Sandra Korzeniak, Tomasz Kowalski, Piotr Głowacki, Karl Markovicks, Thomas Schweiberer, Jack Recknitz, Fritz von Friedl
Produkcja: Studio Filmowe Kadr
Dystrybucja: Vue Movie Distribution
Premiera: 23 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz