Alegoria Chwały i dwa XVII-wieczne kufle wzbogaciły Wilanów

Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie przeprowadziło konserwację barokowej rzeźby oraz wzbogaciło swoją kolekcję o dwa niezwykłe XVII-wieczne kufle.

„Alegoria Chwały”, fot. Marcin Mastykarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Alegoria Chwały”, fot. Marcin Mastykarz (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pierwszym etapie projektu muzeum zakupiło dwa srebrne kufle wykonane w II połowie XVII wieku przez artystów gdańskich. Naczynia powstały w ważnym ośrodku złotniczym w czasach panowania króla Jana III Sobieskiego i m.in. poprzez dekorację bezpośrednio odwołują się do jego osoby. Eksponaty wzbogaciły najstarszą część kolekcji wilanowskiej, związaną bezpośrednio z pierwszym gospodarzem pałacu, i są prezentowane gościom w apartamentach królewskich.

W drugim etapie projektu odbywały się prace konserwatorsko-restauratorskie, których celem było przywrócenie dawnej świetności barokowej rzeźbie Alegoria Chwały. Kompozycja rzeźbiarska z lwią skórą ozdabia elewację pałacu od czasów króla Jana III miała służyć heroizacji gospodarza. Kolejni właściciele pałacu dodali do dekoracji uskrzydlonego młodzieńca – Geniusza Chwały – i dwa putta.

W ramach projektu dekoracja z lwią skórą została poddana gruntownej renowacji. Wykonano też kopie puttów, które zajęły miejsce oryginalnych rzeźb znajdujących się na zewnątrz pałacu. Te zaś ze względu na swoją wysoką wartość artystyczną, ale też konieczność ustrzeżenia ich przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, zostały włączone do stałych zbiorów sztuki muzeum i są eksponowane w Bibliotece Króla.

Projekt konserwacji Alegorii Chwały i XVII-wiecznych kufli
Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Dodaj komentarz