Młodzi na Salonie zimowym w Galerii Stalowa

Od 12 grudnia w warszawskiej Galerii Stalowa można oglądać Salon zimowy – wystawę zbiorową młodych artystów, którzy współpracują lub współpracowali z galerią i którzy zostali sklasyfikowani w najnowszym wydaniu rankingu Kompas Młodej Sztuki 2014.

Julita Malinowska, „Oczekiwanie”, 2011, olej na płótnie, dyptyk, łącznie 150x300 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julita Malinowska, „Oczekiwanie”, 2011, olej na płótnie, dyptyk, łącznie 150x300 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2008 roku to opracowanie, zainicjowane i przygotowywane przez m. in. Panią Kamę Zboralską, stanowi najważniejszy drogowskaz dla miłośników i kolekcjonerów młodej sztuki w kraju. Obecność na tej liście, lub jej brak, osiągnięta pozycja i liczba punktów będą przez najbliższe dwa lata (poprzednia edycja Kompasu była opublikowana w 2012) świadczyła o faktycznej randze młodych artystów w Polsce. To forma oceny, podsumowanie osiągnięć, ale i czynnik dopingujący.

Trzeba zauważyć, że Kompas z edycji na edycję jest coraz staranniej opracowywany i bardziej obiektywny. Oczywiście, nie można też nie pamiętać, że rankingi nie są jedyną formą oceny twórców, nie są też nieomylne i nie można ich traktować śmiertelnie poważnie.

Spośród notowanych młodych w Kompasie 2014 znalazło się jedenaścioro malarzy, którzy w Stalowej wystawiali swoje prace na wystawach zbiorowych, a troje miało tu wystawy indywidualne z katalogami, kilkoro zaś brało udział w plenerach Stalowej i targach sztuki, w których uczestniczyliśmy.

Najbardziej galeria jest dumna z sukcesu Julity Malinowskiej, która zajmuje pozycję 7 w rankingu i została wyróżniona za największy skok w notowaniach w historii Kompasu, z miejsca 16 w 2012 na aktualne. Podobnie Marcin Kowalik (miejsce 19) i Berenika Kowalska (21), której pierwszą wystawę indywidualną zamknięto tuż przed Salonem zimowym, a także stale współpracujące ze Stalową: Justyna Kabala (20) i Martyna Borowiecka (23).

Wymienić należy także artystów związanych z galerią luźniej, jak Jakub Ciężki, Mariusz Tarkawian, Arkadiusz Karapuda czy Marta Kawiorska, albo takich jak np. Katarzyna Karpowicz, niewspółpracująca już ze Stalową, ale obecna na kilku jej wystawach i plenerze w 2013.

Obrazy tej jedenastki malarzy i malarek składają się na Salon zimowy 2014 Galerii Stalowa.

Salon zimowy. Artyści w Kompasie Młodej Sztuki 2014
Wernisaż: 12 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 25 stycznia 2015 roku
Galeria Stalowa w Warszawie

Dodaj komentarz