Agata Zbylut, Szalik i Medalik w Orońsku

Od 7 grudnia w Galerii Oranżeria i Galerii Kaplica w Orońsku będzie można oglądać wystawę prac Agaty Zbylut pt. Szalik i Medalik.

Agata Zbylut, „Szalik i medalik”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Zbylut, „Szalik i medalik”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Zbylut na orońskiej wystawie pokazuje m.in. piękną suknię inspirowaną szatami kardynalskimi, a uszytą w pracowni szczecińskiej kreatorki mody, Katarzyny Hubińskiej, koliste podesty obszyte wstążką, na których eksponuje formy wykonane ze sztucznej biżuterii, fotografie autorki ubranej w ornat oraz tekst wybitnej feministycznej pisarki, Ingi Iwasiów czytany przez kilkunastoletnią sąsiadkę artystki, Anię Matejko. Wystawa jest więc wspólnym, interdyscyplinarnym wystąpieniem trzech kobiet i dziewczynki zaprojektowanym przez Agatę Zbylut. Jest polifoniczną opowieścią o odczuciach i pragnieniach. Formy wizualne uzupełnia tekst i dźwięk. Wystawa jest potencjalną sytuacją spełnienia marzenia o uczestnictwie i awansie kobiet w instytucjach kościelnych.

Artystka, projektując swoją suknię, odwołała się do materiałów i kolorów szat kardynalskich. Wywodzą się one z historycznych ubiorów Cesarstwa Rzymskiego i Bizantyjskiego. Strój ceremonialny cesarza rzymskiego składał się z purpurowej tuniki, złocistego płaszcza i sztywnego wierzchniego odzienia – trubei haftowanej złotem i wysadzanej drogimi kamieniami. W Oranżerii pojawia się ponadto jeszcze jedna suknia uszyta z szalików klubów piłkarskich, której komplementarnym elementem są świetlne instalacje – hasła znalezione w Internecie, wybrane przez autorkę i prezentowane w Galerii Kaplica. Obserwowała ona manifestacje ultraprawicowych środowisk. W bardzo osobistym tekście towarzyszącym wystawie pyta: Jak to możliwe, że ci młodzi, przepełnieni testosteronem mężczyźni stają ramię w ramię na manifestacjach ze swoimi babciami? I – jak to możliwe, że w obu tych grupach sztuka współczesna budzi aż tak negatywne emocje? Mariaż nacjonalizmu z ultraprawicowymi środowiskami jest rzeczywiście przedziwnym i niepokojącym zjawiskiem współczesnej Polski.

Niepokojące są też bardzo estetyczne fotografie przedstawiające fragmenty kobiecego ciała w trakcie przymiarki ornatu. Bose stopy z pomalowanymi czerwonym lakierem paznokciami, fragmenty smukłych kobiecych nóg są typowymi obrazami damskiego ciała wykorzystywanymi na przykład w reklamie. Na jednej z fotografii widzimy jak kobieta tak bardzo chciałaby dorosnąć do nowego stanowiska (kościelnego), że aż wspina się na palce, aby osiągnąć cel. Byłoby to możliwe w kościele protestanckim czy anglikańskim, gdzie kobiety mogą już być pastorkami, ale nie w – ciągle pilnującym konserwatywnej tradycji – Rzymie. Mieszanie przez autorkę różnych kodów kulturowych, sfery profanum i sacrum, wplatanie wątków feministycznych daje bardzo estetycznie pociągający efekt. Jednak przekaz tej wystawy niepokoi, a nawet – jeśli głębiej zaczniemy analizować przesłanie autorki – trochę smuci. Odnajdujemy tu wiele niespełnienia i frustracji, zamiast realizacji marzeń i pragnień, jakie powinny być udziałem każdego człowieka.

Agata Zbylut – latach 1993-1999 studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze (teraz Uniwersytet Zielonogórski), dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku i Intermediów. W roku 2008 obroniła tytuł doktora sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w 2012 otrzymała tytuł doktora habilitowanego na Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1995 pracuje jako artystka, brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Francji, USA; W latach 2000-2005 była kuratorką Galerii Amfilada. W 2004 koordynowała Narodowy Program Kultury Znaki Czasu w województwie zachodniopomorskim. W 2005 roku została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2004 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg (2007, 2009, 2011). Od 2008 pracuje w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Od 2010 r. pracuje również w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Działań Interaktywnych i Intermedialnych.

Kuratorka: Eulalia Domanowska

Agata Zbylut, Szalik i Medalik
Wernisaż: 6 grudnia 2014 roku, godz. 14.00
Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2015 roku
Galeria Oranżeria i Galeria Kaplica
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
ul. Topolowa 1
Orońsko

Dodaj komentarz