• 2014-12-24

Odszedł Krzysztof Krauze

24 grudnia zmarł Krzysztof Krauze – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach.

Krzysztof Krauze (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Krzysztof Krauze (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Był synem aktorki Krystyny Karkowskiej. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi w 1976 roku. W latach 1978-1983 związany był ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, później ze Studiem Filmowym im. K. Irzykowskiego. Był członkiem Rady Programowej telewizyjnego Studia Debiutów im. Andrzeja Munka oraz Rady Artystycznej Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego.

Był laureatem wielu nagród filmowych. Dwukrotnie otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za filmy Dług i Plac Zbawiciela. Dzięki tym samym filmom czterokrotnie zdobył Orły, dwa razy za najlepszy film i dwa razy za reżyserię. Innym wielokrotnie nagradzanym filmem w dorobku Krauze jest Mój Nikifor, za który on sam jednak nie otrzymał znaczących indywidualnych wyróżnień. W 1997 roku został uznany przez redakcję dziennika Życie za Człowieka Roku. Odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (17 stycznia 2011, wręczony 3 maja 2011 na Zamku Królewskim w Warszawie).

Krzysztof Krauze
Zmarł 24 grudnia 2014 roku

Dodaj komentarz