• 2014-12-24

Zobacz to, Czego Nie Widać

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza 3 stycznia na kolejną premierę.Widzowie będą mogli obejrzeć jedną z najpopularniejszych komedii Michaela Frayna: Czego nie widać. Reżyserem spektaklu jest Tomasz Leszczyński.

„Czego nie widać", reż. Tomasz Leszczyński (źrodło: materiały prasowe)

„Czego nie widać", reż. Tomasz Leszczyński (źrodło: materiały prasowe)

Michael Frayn, brytyjski dramatopisarz, napisał Czego nie widać w 1982 roku. Rok później przedstawienie miało swoją premierę na Broadway’u. Od ponad trzydziestu lat bawi publiczność po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Oprócz licznych realizacji na Wyspach Brytyjskich i w Ameryce Północnej, ta wirtuozerska sztuka z powodzeniem wystawiana była od Madrytu po Melbourne, od Limy po Nowoszachtinsk. W białostockim Teatrze można ją było obejrzeć w 1989 roku. Reżyserem tej realizacji była Wanda Laskowska.

W Czego nie widać autor wykorzystał znany od czasów Szekspira zabieg teatru w teatrze, gdy rzeczywistość i fikcja tworzą splot zabawnych nieporozumień. Aktorzy objazdowego teatru przygotowują spektakl, którego głównym celem jest reklama sardynek i zarobienie pieniędzy podczas tournée po prowincjonalnych miasteczkach. Dwa światy – sceniczny i zakulisowy, fikcyjny i rzeczywisty, dla każdego z bohaterów splatają się w jeden wielki kłębek, doprowadzając akcję do szczytów groteski i absurdu.

To jest spektakl dla tych, którzy chcą poznać jak wygląda praca nad spektaklem i życie zakulisowe. Ludziom, którzy przychodzą do teatru, często wydaje się, że aktorom jest na scenie tak wesoło, że wszystko sobie tak łatwo przygotowują. A okazuje się, że to nie jest takie proste, i że w teatrze wcale nie jest tak wesoło, jak to wygląda na scenie. Aktorzy też zmagają się ze swoimi codziennymi problemami i często te problemy przechodzą na scenę. Widzowie przychodząc na przedstawienie nawet tego nie widzą. Dopiero oglądając taki spektakl, jak Czego nie widać, kiedy mają możliwość obejrzenia próby czy świata zakulisowego, mogą zrozumieć jak życie prywatne aktorów wpływa na to, co się dzieje na scenie.

Tomasz Leszczyński, reżyser

Na dużej scenie teatru będzie można zobaczyć: Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Monikę Zaborską-Wróblewską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka/Franciszka Utko, Piotra Półtoraka, Piotra Szekowskiego oraz Mateusza Witczuka.

Michael Frayn, Czego nie widać, reż. Tomasz Leszczyński
Premiera: 3 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Pokazy przedpremierowe: 27 i 28 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
Białystok

Dodaj komentarz