Kurier z Warszawy – przygody opowiedziane rysunkiem

W październiku Zakład Narodowy im. Ossolińskich opublikował komiks Kurier z Warszawy. Przedmiotem opowieści są misje kurierskie Jana Nowaka-Jeziorańskiego podczas II wojny światowej. Autorzy scenariusza to Mariusz Urbanek i Mateusz Palka, a rysunki wykonał Bartłomiej Stefanowicz.

Mariusz Urbanek, Mateusz Palka, Bartłomiej Stefanowicz „Kurier z Warszawy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Mariusz Urbanek, Mateusz Palka, Bartłomiej Stefanowicz „Kurier z Warszawy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kurier z Warszawy to opowieść o polskim Jamesie Bondzie – wojennym emisariuszu państwa podziemnego, który był łącznikiem między okupowaną Warszawą a rządem RP na uchodźstwie. Zdzisław Jeziorański (pseudonim Jan Nowak) wielokrotnie uniknął śmierci: w 1939 uciekł z pociągu wiozącego go do obozu jenieckiego, na dworcach wisiały już listy gończe z jego podobizną. W pierwszych latach II wojny światowej zajmował się organizacją wymierzonej w Niemców czarnej propagandy (Akcja N), a następnie trzykrotnie przedzierał się przez ogarniętą wojną Europę z Warszawy do Londynu, gdzie oprócz polityków polskich rozmawiał m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Winstonem Churchillem. Trasa jego misji kurierskich wiodła lądem, wodą i powietrzem przez około 20 tys. kilometrów, ukrywał się na barce pod węglem oraz w luku bombowym samolotu. Po wojnie pozostał na emigracji, w latach 1951–1975 był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Przeszedł do legendy jako Kurier z Warszawy.

Autorami scenariusza osiemdziesięciostronicowego komiksu są Mariusz Urbanek i Mateusz Palka, a rysunki wykonał Bartłomiej Stefanowicz.

Kurier z Warszawy – komiks
Autorzy: Mariusz Urbanek, Mateusz Palka
Rysunki: Bartłomiej Stefanowicz
Premiera: październik 2014 roku
Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Dodaj komentarz