Szeroko Pojęty Krzysztof Proembrion Syruć w V9

Do końca grudnia w warszawskiej Galerii V9 można oglądać wystawę prac Krzysztofa Proembriona Syrucia pt. Szeroko Pojęty.

Autor pracy: Krzysztof Proembrion Syruć (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Krzysztof Proembrion Syruć (źródlo: materiały prasowe organizatora)

Kim jest szeroko pojęty autor? Prace ROEM’a po raz pierwszy zobaczyłem w Olsztynie na długo zanim w Polsce zaczęto dmuchać streetartowy balon. Z przygodowego przelotu przez miasto zapamiętałem ogólne wrażenie dobrego graffiti i szczególnie jeden kwaśny styl zbudowany z żyłek i przewodów. Wiele lat potem, ale nadal w epoce undergroundu, na Street Art Jam 3 była okazja na własne oczy zobaczyć jak robi cuda ze spreyową linią. Od tamtej pory wyrósł na jednego z najważniejszych polskich artystów streetart, a obszary, które obecnie eksploruje wykraczają daleko poza granice tego zjawiska.

Szeroko pojęty proembrion jest nieprawdopodobnie konkretny, a zarazem wymyka się klasyfikacjom. Chociaż igra z supernowoczesnymi technologiami progresywnego streetartu zachowuje jednocześnie autentyczną, osobistą ekspresję wyniesioną z doświadczenia graffiti. Można śmiało powiedzieć, że reprezentuje nurt abstrakcyjny, ale zupełnie nie mieści się w szufladkach takich jak np graffuturyzm. Trudno też jednoznacznie stwierdzić czy jest to abstrakcja geometryczna, czy organiczna. Jego twórczość pokrywa całe spektrum form mieszczących się między spontanicznym, płynnym malarskim gestem, a surowymi gruboziarnistymi pikselami. Te dwa bieguny okazują się w jego twórczości jednym obszarem. Mocno zgeometryzowane obiekty o jakości cyfrowej poddane wielokrotnym matematycznym przetworzeniom przeistaczają się w płynne analogowe widma. Te przekształcenia formy niekiedy dokonują sie tylko umownie, ale artysta korzysta też często z faktycznych matematycznych operacji na formie śmiało wkraczając w obszar sztuki generatywnej.

Wystawa Szeroko Pojęty prezentowana w V9 to przegląd technik i dziedzin artystycznych, którymi zajmuje się Proembrion. Poczynając od szkiców i rysunków, oraz cyklu malarskiego budowanego na bazie 8 kolorów RGB, przez instalacje, projekty architektoniczne i małe formy przestrzenne, aż po eksperymenty technologiczne, takie jak: grafika generowana na podstawie sekwencji liczb, lub z użyciem algorytmów transformującymi, rysowanie światłem, czy rzeczywistość rozszerzona. Ta ostatnia technologiczna atrakcja otworzy przed wami nowe wymiary.

Szeroko Pojęty
Wernisaż: 5 grudnia 2014 roku, godz. 20.00
Wystawę można oglądać do końca 2014 roku
Galeria v9 w Warszawie

Dodaj komentarz