• 2014-12-24

Jubileusz 66-lecia Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi

27 grudnia Teatr Lalek Arlekin w Łodzi będzie obchodził jubileusz 66-lecia swego istnienia. Podczas gali nastąpi nadanie instytucji imienia Henryka Ryla.

„Mistrz i Małgorzata” reż. Waldemar Wolański (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mistrz i Małgorzata” reż. Waldemar Wolański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Imprezie towarzyszyć będą dwa wydarzenia artystycznie – premiera spektaklu Mistrz i Małgorzata w reżyserii Waldemara Wolańskiego oraz otwarcie Galerii A – nowego miejsca na mapie Łodzi, dedykowanego prezentacjom artystycznym.

Do realizacji Mistrza i Małgorzaty przymierzało się wielu twórców światowego kina i teatru. Na przestrzeni prawie 40 lat (1971-2009) w polskich teatrach wystawiono 26 spektakli teatralnych na motywach powieści Bułhakowa. Pierwszym z nich był monodram w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Danuty Michałowskiej z 1971r. pt. Czarna magia oraz jak ją zdemaskowano, a miejscem premiery uczyniono Estradę Krakowską.

Adaptacja Waldemara Wolańskiego ze scenografią Joanny Hrk została po raz pierwszy wystawiona w Krakowskiej Grotesce w 2008r. i była pierwszą realizacją powieści w technice lalkowej. Warto nadmienić, że reżyser ma na swoim koncie przeniesienie na sceny lalkowe kilku innych wielkich dzieł literackich.

Arlekinowska wersja Mistrza i Małgorzaty jest z pewnością adaptacją wybiórczą, gdyż nie sposób podczas jednego spektaklu poruszyć wszystkich wątków tak obszernego dzieła. Głównymi animatorami są tu członkowie świty Wolanda, wspierający miłość tytułowych bohaterów, a narratorem jest wpędzony w szaleństwo, uwikłany w tragikomiczny splot wydarzeń, poeta Iwan Bezdomny. Adaptacja to poruszająca historia nieszczęśliwej miłości Małgorzaty, opowieść o ludziach, którzy są w stanie kochać wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Wydarzeniem otwierającym Galerię A w Teatrze Arlekin będzie wystawa pt. Ulica Lalek autorstwa Małgorzaty Maćkowiak. Krakowska artystka zajmuje się malarstwem monumentalnym i sztalugowym, rzeźbą, rysunkiem, ilustracją, w tym przeznaczoną dla odbiorcy dziecięcego. W Arlekinie zostaną zaprezentowane ręcznie wykonane lalki artystyczne z ceramicznymi głowami, dłońmi i stopami oraz obrazy. Niektóre lalki można odnaleźć zarówno na obrazie, jak i wersji trójwymiarowej postaci. Lalki Maćkowiak opowiadają swoją historię, w której odczytaniu pomaga aranżacja przedmiotów wokół. To małe światy skondensowanej wyobraźni, do których wpuszcza nas autorka.

Jubileusz 66-lecia
Premiera: Mistrz i Małgorzata, reż. Waldemar Wolański
Galeria A – otwarcie
27 grudnia 2014 roku
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla
Łódź

Dodaj komentarz