Jacek Pałucha z Fantastyką w Krakowie

Do 4 stycznia w krakowskim Pałacu Sztuki można oglądać wystawę prac Jacka Pałuchy pt. Fantastyka.

Jacek Pałucha, „Happy End”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Pałucha, „Happy End”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Pałucha urodził się w 1966r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w 1993r. w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. Pierwszą indywidualną wystawę miał w Paryżu – jeszcze w trakcie trwania studiów. Równocześnie z malarstwem Jacek Pałucha zajmował się muzyką. Był założycielem, wokalistą i twórcą sukcesu zespołu Formacja Nieżywych Schabuff .

Jacek Pałucha nigdy nie narzekał na brak propozycji wystaw. Po pierwszych wystawach we Francji, wystawie dyplomowej w Galerii 3xA w Warszawie, nie było roku bez udziału w wystawie indywidualnej bądź zbiorowej. Wystawiał wielokrotnie w Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii, Danii, oczywiście w Polsce. Od 2001 roku współpracując z The Society for Arts rozpoczął cykl wystaw w USA. Jego obrazy pokazywane były w Chicago, Seattle, Huston, Charlotte. Po wystawie w Charlotte obrazy mistrza trafiły do największej prywatnej kolekcji współczesnego malarstwa polskiego – Chrisa Sztybera. Album zawierający dzieła z tej kolekcji to Mój drugi świat. Kolekcja Malarstwa Polskiego.

Pałucha jest też autorem wielu okładek płyt, współpracował jako ilustrator z magazynami i czasopismami ceniącymi humor i wnikliwą obserwację otaczającego nas świata. Projektował plakaty teatralne i ilustrował książki. Jacek Pałucha nie jest obojętny na cierpienie innych. Zawsze chętnie pomaga biednym, chorym. Swoje obrazy przekazał na niezliczoną ilość aukcji charytatywnych. Od czterech lat jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie uczy młodzież i przygotowuje do wystaw i konkursów. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w roku 2009.

Jacek Pałucha, Fantastyka
Wernisaż: 4 grudnia 2014 roku, godz. 17.15
Wystawę będzie można oglądać do 4 stycznia 2015 roku
Górny Pałac Sztuki (Świetlica) w Krakowie

Dodaj komentarz