Akademie prezentują: Krakowska Szkoła Rzeźby w Orońsku

Od 13 grudnia w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku można oglądać wystawę z cyklu Akademie Prezentują zatytułowaną Krakowska Szkoła Rzeźby.

Józef Murzyn, „Narodziny kryształu”, drewno polichromowane, 2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Murzyn, „Narodziny kryształu”, drewno polichromowane, 2004 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to wielopokoleniowa wystawa prezentująca twórczość artystów związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w ramach cyklu rzeźba – prezentacje środowisk akademickich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Przekrojowa ekspozycja obejmie prace kilkudziesięciu pedagogów oraz absolwentów zaproszonych do wspólnej prezentacji. Wśród nich dzieła rzeźbiarzy, którzy aktywnie tworzyli środowisko rzeźbiarskie lat 60. i 70. jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia.

Wszystkich łączy krakowska Akademia – rożni postawa wobec materii, warsztatu, formy. Idea zawarta w tytule wystawy to przyczynek do szerszej refleksji; pytanie o potencjał środowiska w kontekście wielowiekowej tradycji i współczesnych wyzwań a także próba odpowiedzi dotyczącej miejsca na artystycznej i akademickiej mapie ośrodków sztuki rzeźbiarskiej w Polsce.

Kurator: Ewa Janus
Koordynator ze strony CRP: Anna Podsiadły

Krakowska Szkoła Rzeźby
Wernisaż: 13 grudnia 2014 roku, godz. 14.00
Wystawę można oglądać do 1 lutego 2015 roku
Muzeum Rzeźby Współczesnej
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz