Hałas’14 Młodość w mia Art Gallery

Od 12 grudnia w mia Art Gallery we Wrocławiu można oglądać wystawę prac Józefa Hałasa pr. Hałas’14 Młodość– prezentację kilkudziesięciu najnowszych i największych płócien 87-letniego artysty, będących kontynuacją i rozwinięciem jego przełomowych idei malarskich – m.in. cykle Piony / Skosy czy Przeciwstawienia.

Józef Hałas, z cyklu „Przeciwstawienia”, 2014, olej na płótnie, 200 x 200 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Hałas, z cyklu „Przeciwstawienia”, 2014, olej na płótnie, 200 x 200 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak pisze Mariusz Hermansdorfer:

(…)W ostatnim okresie Hałas wykorzystuje wcześniejsze motywy swoich prac: geometryczne figury, rytm przeciwstawnych linii, układy punktów. Nawiązuje do doświadczeń, które przyniosły mu działania w naturze – malowanie na śniegu, fotografie i filmy realizowane w plenerze. Senior sztuki polskiej po osiemdziesiątym roku życia zaczyna malować obrazy o dużych rozmiarach.

Młodość Hałasa trwa, nie ma wieku i, jak kreatywność, jest stanem umysłu i serca. Tej klasy twórca pokazuje, jak z młodości czerpać inspiracje, rozwijać się i wciąż być młodym w kolejnych twórczych odkryciach i zachwytach.

Hermansdorfer pisał wcześniej:

(…) kompozycje Hałasa skłaniają do kontemplacji, do odczuwania i przeżywania. Nie materia, lecz duch, nie struktura organiczna, lecz promieniująca z niej aura są tu ważne.

Józef Hałas – malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, członek Grupy Wrocławskiej. Pracuje na abstrakcyjnych formach malarskich, tworząc pejzaże oraz obrazując pojęcia. Pisze o życiu, sztuce i naturze świata (m.in. książka Poradnik dla asystenta). Inspiruje się ludowością i naturą. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Wziął udział w ponad 300 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą; jest laureatem wielu nagród w tym Zasłużony kulturze Gloria Artis. Jego prace są m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wielu prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Hałas’14 Młodość
Wystawę można oglądać od 12 grudnia 2014 do 8 stycznia 2015 roku
mia Art Gallery
ul. Staromłyńska 4, Rezydencja Piasek
Wrocław

Dodaj komentarz