• 2014-12-22

Szwedzi nie tacy jakich sobie wyobrażamy – Coś musi się stać w kinach

Ester Martin Bergsmark kolejny raz pokazuje, że nie ma dla niego trudnych tematów. 16 stycznia do kin wchodzi jego najnowszy film Coś musi się stać.

„Coś musi się stać” reż. Ester Martin Bergsmark (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Coś musi się stać” reż. Ester Martin Bergsmark (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Historia trudnej miłości między androgynicznym Sebastianem i zbuntowanym Andreasem. Poznają się przypadkiem w męskiej toalecie, kiedy jeden broni drugiego przed pobiciem. Nie pasują do wyobrażeń o stereotypowych Szwedach – kradną piwo ze sklepu, tańczą tango na dachu – bo chcą doświadczać życia na własnych zasadach. Sebastian ukrywa w sobie drugą naturę, kobietę imieniem Ellie, która tak fascynuje i pociąga Andreasa. Obaj szukają swojej tożsamości, nie mieszcząc się w sztywnych ramach narzucanych przez społeczeństwo.

Ester Martin Bergsmark studiował na Szwedzkim Uniwersytecie Rękodzielnictwa Artystycznego i Designu. Razem z Markiem Hammarbergiem zrealizował Maggie in Wonderland 2008, zdobywcę nagrody Doc Alliance dla najlepszego europejskiego dokumentu w 2009 roku oraz nagrody Guldbagge dla najlepszego szwedzkiego dokumentu. W 2010 roku nakręcił Fruitcake – część eksperymentalnej feministyczno-pornograficznej filmowej antologii Dirty Diaries. Jego poprzedni film She Male Snails (2012) zdobył Nagrodę Publiczności, nagrodę za najlepsze zdjęcia oraz wyróżnienie w kategorii najlepszy film nordycki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Göteborgu. Twórczość Ester Martina Bergsmarka charakteryzuje się chęcią eksperymentowania, zacięciem estetycznym i umiejętnością pokazywania nowatorskich obrazów zakorzenionych w dzisiejszej Szwecji – dzięki temu wyznacza nowe granice zarówno dla dokumentu, jak i dla filmu fabularnego.

Coś musi się stać
Reżyseria: Ester Martin Bergsmark
Scenariusz: Eli Levén, Ester Martin Bergsmark
Obsada: Saga Becker, Iggy Malmborg, Shima Niavarani
Premiera: 16 stycznia 2015 roku
Dystrybucja: Tongariro Releasing

Dodaj komentarz