• 2014-12-20

Polski design w ofensywie

Od marca 2014 roku działa polska firma designerska REFT. W grudniu studio projektowe zaprezentowało nową serię mebli – Home.

Studio Projektowe REFT, F6 (źródło: materiały prasowe)

Studio Projektowe REFT, F6 (źródło: materiały prasowe)

REFT to polska firma projektująca oraz produkująca meble i wyposażenie wnętrz. Produkcję pierwszej, własnej linii mebli REFT rozpoczęło w marcu 2014 roku. Teraz  REFT zaprezentowała nową serię – Home. Produkty Home to współczesne projekty o uniwersalnej stylistyce. Przy ich produkcji korzystano z  materiałów, takich jak lity mosiądz czy marmur carrara. Drewno traktowano tradycyjnymi metodami obróbki, ozdabiając je tkaninami.

REFT nie ograniczył się tylko do tradycji. Projektanci pokazali także, że eksperymentują zarówno z formą, jak i materiałem, prezentując lekkie, stalowe stelaże mebli połączone z zamszową skórą czy malowanym drewnem i uchwytami własnego projektu. Wykorzystane elementy mosiężne, takie jak uchwyty do biurka B1 i pudełka M oraz nogi i blaszki w sofie Sx i fotelu Fx zostały również zaprojektowane i wykonane pod nadzorem projektantów.

Studio Projektowe REFT, Sx (źródło: materiały prasowe)

Studio Projektowe REFT, Sx (źródło: materiały prasowe)

Szczególną uwagę zwracają sofa Sx oraz fotel F6. Meble o zupełnie innych charakterach. Sofa Sx (i wzorowany na niej fotel Fx) to eleganckie połączenie drewna, mosiądzu i pięknych tkanin. Pudło sofy zostało pokryte fornirem dębowym i ozdobione mosiężnymi elementami. Blaszki wykonane z litego mosiądzu znajdują się nie tylko na bokach, ale również na plecach sofy. Projektanci chcieli, aby sofa mogła stanąć w różnych przestrzeniach i być prezentowana z każdej perspektywy. Nieodłącznymi elementami tych mebli są także okrągłe, miękkie poduszki, pełniące funkcję oparcia. Ich ilość oraz różnorodność kolorów i rozmiarów dają możliwość z jednej strony dowolnej aranżacji i zmiany wyglądu, z drugiej zaś dostosowania mebla dla własnego komfortu.

Fotel F6 to reprezentant nowoczesnych metod obróbki stali. Gięty w różnych kierunkach stelaż malowany farbą alkidową dał niezwykle lekką, bardzo ciekawą konstrukcję, której całość dopełnia turkusowy zamsz.

REFT to nie tylko firma produkująca wyposażenie wnętrz własnego projektu, to także, a może przede wszystkim studio projektowe. Tu powstają i są realizowane pomysły projektantów, które następnie wcielane są w życie.

Studio Projektowe REFT
Olga Hupert, Michał Hankiewicz

Dodaj komentarz