• 2014-12-20

Ambitny i zazdrosny dyrektor z rozwiązłą żoną w Tango Prohibicja

W noworoczny weekend, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na premierę najnowszego spektaklu Tango Prohibicja w reżyserii Macieja Zakliczyńskiego.

„Tango prohibicja”, fot. Bartek Warzecha (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tango Prohibicja”, fot. Bartek Warzecha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tango Prohibicja to przedstawienie z muzyką na żywo, w którym dominują elementy musicalu i kabaretu, bazujące na polskich piosenkach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami spektaklu są członkowie Magicznego Ensemblu, którzy z najnowszym programem chcieliby dołączyć kabaret Prohibicja do elity lokali rozrywkowych miasta. Galerię postaci tworzą: ambitny i zazdrosny dyrektor, jego rozwiązła żona, narwany niespełniony ułan, pokorna sierota i typ spod ciemnej gwiazdy.

 

Kiedy człowiek widzi nadchodzącą burzę, do końca ma nadzieję, że przejdzie bokiem. Obojętnie, czy to kłótnia kochanków, spór w pracy, czy konflikt zbrojny. Jest rok 1938, lada dzień staniemy się świadkami wielkiej ludzkiej tragedii, a dopiero co odzyskaliśmy niepodległość i chcemy cieszyć się życiem i wolnością. Tango to metafora gry emocjonalnej, która toczy się pomiędzy osobami dramatu, a prohibicja oznacza tu zakaz bycia sobą, który jest cały czas łamany, bo życie jest zbyt krótkie na ciągłe udawanie. To przedstawienie o ludzkich marzeniach spełniających się w obliczu zbliżającej się katastrofy.

Maciej Zakliczyński, reżyser spektaklu oraz autor scenariusza

Publiczność aktywnie bierze udział w przedstawieniu, w trakcie którego grane i śpiewane piosenki o miłości i nienawiści, tęsknocie i niespełnieniu prowokują bohaterów i widzów do niespodziewanych zachowań. Atrybuty udanego wieczoru to alkohol, papierosy, muzyka, taniec, śpiew, czyli kwintesencja rozrywki międzywojnia, które właśnie dobiega końca, a nadzieja na pokój na świecie słabnie z fajerwerkami w tle.

20-lecie międzywojenne pod względem imprezowania i radości w narodzie było pięknym czasem wolności. Ludzie potrafili się bawić pomimo wielu kłopotów i problemów gospodarczych. Szkoda, że ten okres trwał tak krótko.

Mateusz Witczuk, odtwórca roli Tadeusza Dymka Dymowskiego

Spektakl Tango Prohibicja
Premiera: 4 stycznia 2015 roku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz