Ludzie z gumy gośćmi w Galerii 81 Stopni

Do 16 stycznia w warszawskiej Galerii 81 Stopni będzie można oglądać wystawę jubileuszową Pracowni Druku Wypukłego ASP w Katowicach zatytułowaną Ludzie z gumy.

Autorka pracy: Luiza Kolasa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Luiza Kolasa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Krzysztof Barłóg, Barbara Czapor-Zaręba, Agnieszka Florczyk, Sylwia Hajdus, Karina Kałuża, Luiza Kolasa, Miron Kościelny, Elżbieta Kulej, Paulina Nykanen, Anna Pikuła, Marek Pośpiech, Anna Puszczewicz, Michalina Rutkowska, Dominika Staniaszek, Natalia Szarafińska, Julia Wójcik

Ludzie z gumy są spadkobiercami ludzi z drzewa, występującymi obecnie bardzo rzadko. Charakteryzują się tym, iż lubią zmagać się z wszelką materią, a gumą (czyli linoleum) zwłaszcza. Bardzo płochliwi, nie lubią przebywać w stadzie. Są indywidualistami, dlatego trzeba im poświęcać dużo uwagi i postępować delikatnie, aby nie spłoszyć. Ale wysiłek ten przynosi zazwyczaj dobre efekty, gdyż w ludziach z gumy tkwi niesamowity potencjał twórczy, a że są to moi studenci, lubię z nimi pracować.

Prowadzę Pracownię Druku Wypukłego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach od 10 lat. Liczę tę datę od czasu, gdy dyplomowała się moja pierwsza studentka w 2004 roku.

prof. Mariusz Pałka

Druk Wypukły jest jednym z podstawowych warsztatów graficznych, którego opanowanie najszybciej wprowadza w zagadnienia problemów plastycznych. Wymusza zastosowanie syntezy oraz uczy dyscypliny w kontakcie z oporną materią. W programie Pracowni Druku Wypukłego przewidziane są dwa etapy poznawania tej techniki: na poziomie podstaw grafiki dla studentów I i II roku (prowadzi adj. dr Sybilla Skałuba) oraz jako pracownia z wyboru, kierunkowa z dyplomem włącznie lub uzupełniająca dla studentów grafiki, lub tylko uzupełniająca dla pozostałych kierunków chcących lepiej opanować warsztat od III do V roku.

Poza zadaniami czysto warsztatowymi celem pracowni jest pomoc w dojrzewaniu świadomości twórczej przyszłych absolwentów. Dostępność materiałów i prostota działań powoduje, że w dużym stopniu uwaga w realizacji dzieła przenosi się w procesie tworzenia na sferę intelektualną. Ważnym elementem tego etapu staje się eksperyment, czyli możliwość nowego zdefiniowania matrycy i powielania. Studenci, odreagowując skomplikowane technologie najnowszych mediów w kontakcie z drewnem, linoleum, gipsem, uzyskują również formę bardzo współczesnego języka wypowiedzi.

Projekt Ludzie z gumy oprócz wystawy w Galerii 81 Stopni w Warszawie gościć będzie również w Galerii Oko dla Sztuki w Krakowie, Galerii Koridor w Ostrawie, Galerii BIBU Sztygarka w Chorzowie oraz w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich.

Ludzie z gumy
Wystawa jubileuszowa Pracowni Druku Wypukłego ASP w Katowicach
Wernisaż: 22 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 16 stycznia 2015 roku
Galeria 81 Stopni
ul. Kłopotowskiego 38/5
Warszawa

Dodaj komentarz