Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury

Po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu pojawiła się nowa kategoria: wnętrze użyteczności publicznej. Tym samym w VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE najlepsze realizacje rywalizować będą w aż pięciu kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna, wnętrze użyteczności publicznej).

Logo „Życie w architekturze" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo „Życie w architekturze" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury
przyznawana przez głowę państwa! Do konkursu można zgłaszać obiekty oddane do użytku w latach 2013 – 2014.

Ostatnie dwa lata obfitowały w wiele realizacji niezwykle ważnych dla krajobrazu polskich miast. Otwarto nie tylko nowe muzea czy sale muzyczne, ale zmodernizowano też liczne place, bulwary i parki, znacząco podnosząc jakość przestrzeni publicznych w całym kraju – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika Architektura-murator. 

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to wysoko ceniony przez środowisko architektów konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, a jednocześnie najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce. O jego randze świadczy m.in. fakt, że organizowany jest przez redakcję miesięcznika Architektura-murator – wyróżnioną m.in. Honorową Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury, a w jury zasiadają jedynie najwybitniejsi projektanci i przedstawiciele środowisk twórczych w naszym kraju.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to ogólnopolski konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, którego celem jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce i pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast. Konkurs, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE organizowany jest od 1995 roku. Dotychczas odbyło się 7 edycji – 2
ogólnopolskie i 5 warszawskich. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyły w sumie 2764 realizacje. Wśród
dotychczasowych zwycięzców znajdują się tak cenione pracownie jak HS99, JEMS Architekci, APA Kuryłowicz
Associates czy Maćków Pracownia Projektowa.

Finałowa gala wręczenia nagród ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
17 kwietnia 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz