• 2014-12-20

Białe piekło z cyklu Niemy Movie w Kinie Praha

13 stycznia w Kinie Praha w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Niemy Movie. Na warsztat wzięto tym razem film Białe piekło 1929 roku.

Niemy Movie – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niemy Movie – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film Białe piekło to historia o świeżo poślubionej parze. Karl Stern (Ernst Petersen) i Maria Majoni (Leni Riefenstahl) przybywają do chatki położonej w malowniczym, alpejskim St. Moritz. Spotykają tam alpinistę, dr Johannesa Kraffta (Gustav Diess), zwanego duchem Piz Palu. Mężczyznę dręczy poczucie winy z powodu wypadku sprzed 10 lat, w którym tragicznie zginęła jego żona. Co roku przemierza niebezpieczną trasę na szczyt szukając śladu ukochanej. Nowożeńcy ujęci losem Kraffta postanawiają w przypływie emocji dołączyć do jego wspinaczki. Góry każą im słono zapłacić za lekkomyślność.

Zespół Niemy Movie prezentuje nieme filmy z muzyką i dubbingiem na żywo. Bogaty repertuar cyklu przypadł do gustu publiczności i organizatorom wielu wydarzeń, także na prestiżowych festiwalach. Projekcje zespołu Niemy Movie są skierowane do odbiorców w każdym wieku i nie jest to pusty slogan. Umożliwia to szeroki repertuar oraz bogactwo środków wykorzystanych w poszczególnych filmach. Muzyka ilustrująca obraz jest różnorodna, nie zamyka się w ramach jednego gatunku, który mógłby zniechęcać określoną grupę odbiorców – ścieżka dźwiękowa satysfakcjonuje zarówno amatorów muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, akustycznej i elektronicznej. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to doświadczenie integrujące publiczność, która rzadko, kiedy spotyka się w jednej sali. W ten sposób, mimo, iż repertuar nie jest kierowany np. specjalnie do dzieci, mogą one bez przeszkód uczestniczyć w pokazach.

Zespół Niemy Movie gra i mówi do niemych filmów na żywo, jednak trochę inaczej niż większość artystów biorących na warsztat ten gatunek. Nieme kino ma swoją powagę. W zderzeniu z dzisiejszym bogactwem środków, kolorem, dźwiękiem, efektami specjalnymi, czarno biały film jest czysty, dostojny, działa na wyobraźnię.

Do filmów odczytanych w ten sposób stworzono ogrom genialnej muzyki. Wystarczy odwiedzić największe festiwale kina niemego z muzyką na żywo, przeczytać na afiszu nazwiska artystów. Niemy Movie podąża wraz z filmem w scenach przejmujących, ilustrujemy grozę, smutek, dramat, ale kiedy pojawiają się dłużyzny, nie wahają się nad szybką zmianą klimatu. Efektem jest mozaika emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie.

Członkowie zespołu Niemy Movie:
Wojtek Błażejczyk – gitara, małe instrumenty – gitarzysta, absolwent kompozycji i reżyserii dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, obecnie jest tam asystentem.
Jakub Bruszewski – gitara basowa, pad, pętle – basista kilku warszawskich zespołów, perkusjonalista, nauczyciel j. angielskiego – czasem człowiek, absolwent KJS na UW.
Maciek Zych – saksofon, EWI (electronic wind instrument), instrumenty klawiszowe – absolwent Akademii Muzycznej na wydziale Reżyserii dźwięku.
Maciek Więckowski – tekst i dubbing – aktor teatralny i dubbingowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Janek Jędrzejczyk – instrumenty klawiszowe, odgłosy – pianista, realizator dźwięku, muzyk kilku warszawskich zespołów, absolwent filozofii.

Białe piekło
Reżyseria: Georg Wilhelm Pabst, Arnold Fanck
Niemy Movie
13 stycznia 2015 roku, godz. 20.30
Kino Praha
Warszawa

Dodaj komentarz