Projekt nie do odrzucenia

Zakład Malarstwa Nie Do Odrzucenia w Lublinie to miejsce, gdzie sztuka staje się terapią dla osób borykających się z problemami bezdomności i bezrobocia. Autorem projektu jest artysta Arek Pasożyt.

Zakład Malarstwa „Nie Do Odrzucenia" (źródło: materiały prasowe)

Zakład Malarstwa „Nie Do Odrzucenia" (źródło: materiały prasowe)

Zakład Malarstwa Nie Do Odrzucenia jest miejscem pracy i wsparcia dla osób mieszkających lub przebywających w ośrodkach i noclegowniach dla osób bezdomnych. To także miejsce regularnych pokazów ich twórczości – istnieje tu możliwość zakupu obrazów. Zakład jest otwarty najczęściej w godzinach 15.00–21.00.

Projekt zajmuje się dwoma ważnymi aktualnie problemami: bezrobociem i bezdomnością. Wbrew potocznej opinii, większość osób nie wybiera powyższych stanów bytowych. Wejście w te stany powoduje zanikanie nadziei i motywacji do zmiany swojego położenia. Człowiek zaczyna akceptować ten status i traktować go jako naturalny. U podstaw Zakładu Malarskiego stoi wiara w terapeutyczną rolę sztuki i przekonanie, że dzięki niej osoby bezdomne mogą poprawić swoją sytuację lub chociaż samopoczucie. Artysta, Arek Pasożyt, na czas realizacji dwumiesięcznego projektu postanowił zamieszkać razem z bezdomnymi w ich ośrodku.

Projekt zrealizowany w ramach Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry.

Arek Pasożyt – artysta. W 2010 r. sformułował Manifest pasożytnictwa, przedstawiający ideologię jego działań jako artysty-pasożyta. W myśl zawartych w Manifeście idei, Arek Pasożyt mieszka od czterech lat w różnych miastach w instytucjach kulturalnych i wszelkich miejscach związanych z kulturą. Najnowsze działania artysty: w 2013 r. zaprojektował i zrealizował budowę DOMu w Elblągu. Dom, czyli marzenie każdego młodego człowieka, który nie posiada pieniędzy na ziemię, materiały i budowniczych. Zbudowanym obiektem zarządzają chętne osoby z osiedla; w 2014 r. przeprowadził działanie Społeczne Malarstwo Pasożytnicze, gdzie z grupą Romów w czeskim Brnie podjął próbę artystycznego rozwiązania niektórych aspektów problematyki romskiej. Pracuje także z grupami społecznymi zwanymi potocznie pasożytami społecznymi.

Zakład Malarstwa Nie Do Odrzucenia, Arek Pasożyt
Centrum Kultury w Lublinie
Dzień Otwarty: 19 grudnia 2014 roku, godz. 13.00– 18.00
ul. Bernardyńska 20, Lublin

Dodaj komentarz