Carpathia – pierwsza część trylogii łemkowskiej

W marcu w wydawnictwie Książkowe Klimaty ukaże się pierwsza część trylogii łemkowskiej zatytułowana Carpathia, której autorem jest Maroš Krajňak. Książka jest debiutem tego pisarza, finalisty słowackiej nagrody literackiej Anasoft Litera.

Maroš Krajňak „Carpathia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Maroš Krajňak „Carpathia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Carpathia to plastyczna opowieść bez jednej ilustracji. W podróży do wnętrza ginącego świata towarzyszą nam Andrij Pysanskij, Andy Warhol, Gotthard Heinrici i wiele innych, barwnych postaci. Zmysłowa odyseja w czasie i przestrzeni, heroiczna próba ocalenia od zapomnienia ziemi niczyjej, polsko-słowacko-ukraińskiego pogranicza, a także emigranckiego środowiska Bratysławy. Carpathia jest pierwszą częścią cyklu, który roboczo nazywamy trylogią łemkowską. W 2015 roku ukaże się także druga część, Entropia, w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego.

Maroš Krajňak (ur. 1972) – pochodzi z Vyšnej Jedľovej, od 1991 roku mieszka w Bratysławie. Ukończył studia na kierunku praca socjalna oraz International Business School. Zawodowo zajmuje się marketingiem w usługach telekomunikacyjnych i usługach on-line. W 2012 roku ukazała się druga jego książka zatytułowana Entropia, nawiązująca do debiutanckiej Carpathii, w której autor zabiera czytelników na wyprawę do świata Łemków, magicznych historii i tajemnic z przeszłości. W 2013 roku wydał trzecią część łemkowskiej trylogii, powieść pt. Informacia. Wszystkie książki zostały nominowane do nagrody Anasoft Litera 2014.

Maroš Krajňak Carpathia
Premiera: marzec 2015 roku
Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz