• 2014-12-19

Cykl spotkań Boży Szaleńcy w Kinie Praha

5 stycznia w Kinie Praha w Warszawie, w ramach cyklu Boży Szaleńcy, odbędzie się spotkanie oraz projekcja filmu Ludzie Boga w reż. Xavier Beauvois.

„Boży Szaleńcy” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Boży Szaleńcy” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W odpowiedzi na ogłoszenie Roku Życia Konsekrowanego oraz tegoroczny II Sobór Watykański  Kina Praha rozpoczyna nowy cykl Boży Szaleńcy. Poprzez projekcję ciekawych filmów dotyczących życia duchownych  organizatorzy chcą zainspirować do wspólnej refleksji i dyskusji nad zdumiewającym fenomenem życia zakonnego. Boży Szaleńcy to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z kinem religijnym adresowanym do ludzi zainteresowanych fenomenem życia zakonnego, a także do seminarzystów, nowicjuszy oraz wszystkich tych, którzy szukają inspiracji duchowych. Filmy, w większości fabularne, zostały dobrane tak, aby widz mógł odkryć głębszy sens życia i pracy ludzi, świadomie poświęcających się Bogu i człowiekowi przez śluby zakonne. Widzowie poznają duchowe dylematy, realne wyzwania i niebezpieczeństwa, przed którymi stają zakonnicy.

Po projekcjach odbywają się dyskusje, które prowadzą: ks. Marek Kotyński i mgr Paweł Kęska. Filmy pokazywane w ramach cyklu będą punktem wyjścia do dyskusji nad fenomenem ludzi, którzy poświęcają życie Bogu.

o. dr Marek Kotyński – redemptorysta, teolog duchowości i filmoznawca. Profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego sekcji Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie wykłada duchowość współczesną, zagadnienia nowej ewangelizacji i kieruje Forum Filmów Nie-zwyczajnych. Specjalizuje się w badaniach nad ekspresją doświadczenia duchowego w kulturze, zwłaszcza w filmie. Pracuje również jako rekolekcjonista w Polsce i za granicą.

Paweł Kęska – historyk sztuki, teolog, fotograf, dziennikarz radiowy zajmujący się publicystyką kulturalną, społeczną i historyczną. Prezenter Radia Warszawa. Cykl Boży Szaleńcy współorganizowany jest przez Konferencję Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich w Polsce oraz Radio Warszawa.

Program Bożych szaleńców:

  • 5 stycznia, godz. 20.00 – Ludzie Boga, reż. Xavier Beauvois
    Lata 90., w górach Maghrebu znajduje się klasztor cystersów. Ośmiu francuskich mnichów żyje pośród ludności muzułmańskiej. Gdy fundamentaliści islamscy mordują grupę zagranicznych pracowników, region ogarniają zamieszki i związany z nimi niepokój. Wojsko proponuje zakonnikom ochronę i opuszczenie miejsca zagrażającego ich życiu. Jednak mnisi bez względu na rosnące wokół nich niebezpieczeństwo, decydują się zostać. Niedługo potem otrzymują od terrorystów ostrzeżenie… Film jest zainspirowany wydarzeniami, które miały miejsce w Tibhirine w Algierii, między 1993 a 1996 rokiem.
  • 2 luty, godz. 20.00 – Jasminum, reż. Jan Jakub Kolski
    Dziejące się współcześnie Jasminum (łacińska nazwa jaśminu) opowiada historię tajemniczą i magiczną, pełną zmysłowych zapachów, wypełnioną szczególnym światłem jakie roztacza wokół siebie miłość. Klasztor, w którym toczy się akcja filmu, nie różniłby się od innych, gdyby nie fakt, że trzech mieszkających tam zakonników posiada pewną niezwykłą cechę. Każdy z nich pachnie innym, owocowym zapachem: jeden czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą, a zapachy te mają szczególne właściwości… Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów. W tej historii i ludzie i budynki i zapachy mają swoje tajemnice.

Boży Szaleńcy – cykl spotkań i projekcji filmowych
Ludzie Boga
Reżyseria: Xavier Beauvois
5 stycznia 2015 roku, godz. 20.00
Jasminum
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
2 lutego 2015 roku, godz. 20.00
Kino Praha
Warszawa

Dodaj komentarz