Hubert Gromny i Xavery Wolski – Crystal Skulls are modern fakes?

Od 19 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki i Muzeum Archeologicznym w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Huberta Gromnego i Xaverego Wolskiego pt. Crystal Skulls are modern fakes? Adventure Movie.

Hubert Gromny i Xavery Wolski, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hubert Gromny i Xavery Wolski, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Hubert Gromny i Xavery Wolski krzyżują w swojej pracy schematy konstruowania mitów z filmowymi strukturami narracyjnymi wywodzącymi się z kina nowej przygody lat 80. XX wieku, wprowadzając klasyczne motywy znane zarówno z tradycji literackiej, jak i popkultury – współczesnej mitologii: motyw podróży bohatera (dr Bziabzik wyrusza w pełną przygód wyprawę śladem artefaktów związanych z korzeniami Słowian), poszukiwania cennego skarbu czy góry (a właściwie wulkanu), w głąb którego wstępuje bohater. Analizując charakterystyczne elementy scenariuszy filmowych i struktur mitów, artyści świadomie aplikują je w wybiórczy sposób, tworząc autorski, popkulturowy kolaż. Nie uciekają w nim od artystycznych cytatów, schlingensiefowskiej groteski i absurdu czy nawiązań do duchampowskiej tradycji ready-made’ów – które w kontekście pracy nabierają dodatkowego znaczenia jako zarazem artystyczne i archeologiczne artefakty, podające w wątpliwość obiektywność symbolicznych znalezisk .

Przyjęta przez artystów forma wypowiedzi ma w założeniu oddawać eklektyczny, bazujący na różnych wątkach charakter pracy. Rezygnują z wymogów profesjonalnego planu filmowego na rzecz swoistej umowności, przenosząc swe działania w pomniejszoną skalę plastikowych figurek i ręcznie wykonanej scenografii, zestawiając je ze scenami o paradokumentalnym charakterze, kręconymi w muzealnych wnętrzach i materiałami znalezionymi w Internecie. Sami siebie nazywają amatorami, naśladującymi znalezione skrawki kultury i remiksującymi je zgodnie z własnymi zainteresowaniami, świadomie nieodcinającymi się od zabawowego, niekiedy komicznego języka pracy.

Artyści pozwalają widzom wcielić się w detektywów, śledzących meandry rozwijanej przez siebie opowieści, składających w całość rozproszone elementy narracji i tropiących schematy budowy mitów i teorii spiskowych. Eksploratorski charakter projektu i jego zakorzenienie w świecie fikcji i rzeczywistości odzwierciedla podział instalacji pomiędzy dwie lokalizacje: projekcja filmu prezentującego peregrynacje dr Bziabzika została umieszczona w Galerii Bunkier Sztuki, zaś znalezione przez archeologa artefakty (kryształowa czaszka, miecz Conana i tajemniczy telewizor) stały się częścią ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Hubert Gromny (ur. 1990, Staszów) – student wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współzałożyciel samokształceniowego kółka marksowskiego. Interesuje się różnymi sprawami, jako człowiek raczej skryty nie lubi zdradzać zbyt wiele.

Xavery Wolski (ur. 1988, Aix-en-Provence, Francja) – mieszka i pracuje w Krakowie, studiuje na wydziale grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współtwórca grupy Więcej Światła, działającej w latach 2008-2010. Uczestniczył w wystawie grupowej Doniosłość kurzu Agnieszki Klepackiej, w Muzeum Ogrodu Botanicznego w Krakowie. W 2014 roku otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Artystycznych – Artystyczna Podróż Hestii: miesięczną rezydencję w The International Studio & Curatorial Program w Nowym Jorku. Zajmuje się między innymi filmem, animacją, komiksem oraz rzeźbą.

Hubert Gromny i Xavery Wolski są współtwórcami grupy Spirala, współorganizatorami Zbiornika Kultury 2013 i współautorami wystawy-instalacji grupy Spirala NGC 5474. Gdzieś tam niebieska dzicz oraz —…— (Bunkier Sztuki, Kraków). Autorzy instalacji Makaron (PKP Powiśle, Warszawa) oraz interwencji artystycznej Let’s trim our hair in accordance with lifestyle (ArtBoom, Kraków 2014). Praca Huberta Gromnego i Xaverego Wolskiego powstała we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Kuratorka: Anna Lebensztejn

Hubert Gromny i Xavery Wolski, Crystal Skulls are modern fakes? Adventure Movie
Wernisaż: 18 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Project Room oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Dodaj komentarz