Laboratorium zabawy dla starszych i młodszych

Od 21 grudnia Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza rodziców wraz z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi, na interaktywną wystawę Martyny Štěpán-Dworakowskiej w Laboratorium zabawy.

Martyna Štěpán-Dworakowska, „Laboratorium zabawy" (źródło: materiały prasowe)

Martyna Štěpán-Dworakowska, „Laboratorium zabawy" (źródło: materiały prasowe)

Laboratorium zabawy to miejsce, ale też stan. Taki stan, w którym jest się pochłoniętym bez reszty, w który się wpada nagle i spontanicznie pod wpływem bodźców wywołujących zaciekawienie i potrzebę kreacji. To jest przestrzeń, która pobudza nasze zmysły, prowokuje do eksperymentowania z materią. Laboratorium zabawy to wystawa obiektów interaktywnych, stworzonych po to, by pobudzać wyobraźnię, dostarczać wrażeń zmysłowych. Takich, których można dotknąć, usłyszeć lub nawet znaleźć się w ich środku. Tu widz może stać się aktywnym twórcą ekspozycji.

Każdy z nas ma w sobie twórcze pragnienie poznawania świata i samego siebie poprzez własne zmysły. Laboratorium zabawy jest dla wszystkich, ponieważ daje przywilej bycia dzieckiem, poznawania świata, doświadczania go. Uczestnictwo w takim projekcie wraz z dzieckiem daje szansę poznać je poprzez obserwację, dowiedzieć się, jak przeżywa, jak reaguje, co wywołuje jego emocje. Wspólne uczestnictwo w takich projektach jest wzajemnym nawiązywaniem bliskich relacji, poznawaniem się, czyli jest po prostu wyrazem miłości. Najcenniejsze, co możemy dać naszym dzieciom, to wspólnie spędzony czas. W Laboratorium zabawy spędza się go z dala od mediów cyfrowych.

Każdy z nas, we wczesnym dzieciństwie ma w sobie twórcze pragnienie poznawania świata i samego siebie poprzez własne zmysły, dlatego zależy mi na tym, by rozwijać dziecięcą wyobraźnię przy pomocy interaktywnych obiektów, które je pobudzają. Środki jakich używam, np. piasek, czy woda są materią, którą bawimy się intuicyjnie, organicznie, bez specjalnej podpowiedzi czy zachęty.

Martyna Štěpán-Dworakowska

Martyna Štěpán-Dworakowska, absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego. Jako autorka scenografii i kostiumów współpracuje z teatrami w Polsce i w Czechach, a jej twórczość często skierowana jest do najnajów czyli widzów młodszych niż najmłodsi. Mama czteroletniego Maciusia.

Kurator: Magdalena Godlewska-Siwerska

Martyna Štěpán-Dworakowska, Laboratorium zabawy
Otwarcie: 21 grudnia 2014 roku, godz. 11.00
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz