• 2014-12-17

Yariv Mozer z najnowszym filmem Listy od nieznajomego

19 grudnia do kin wchodzą Listy od nieznajomego. Reżyser, Yariv Mozer, pokazuje w nim skomplikowane relacje izraelskiego studenta.

„Listy od nieznajomego” reż. Yariv Mozer – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Listy od nieznajomego” reż. Yariv Mozer – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Drogi Boazie, nie pytaj, kim jestem ani skąd cię znam. Często o tobie myślę. Czuję się trochę zakłopotany, siedząc przy moim biurku i pisząc do ciebie ten list, ale nie mam odwagi na nic więcej.

Tel Awiw, rok 1989. Student lingwistyki Boaz żyje w szczęśliwym związku ze swoją dziewczyną Noą. Jego spokój zakłócają jednak anonimowe listy miłosne od tajemniczego mężczyzny. Z ich powodu do Boaza powracają wspomnienia, które wcześniej próbował w sobie stłumić.

Yariv Mozer – reżyser i scenarzysta. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Filmu i Telewizji Uniwersytetu w Tel Awiwie w 2003 roku. Wyreżyserował dokumenty: The Invisible Men (Nagroda Specjalna Jury Doc Aviv w 2012 roku) oraz My First War (Nagroda dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Filmu Żydowskiego w Toronto oraz Nagroda Specjalna Jury Doc Aviv w 2008 roku). Yariv Mozer wyprodukował ponad 15 filmów dokumentalnych, wśród nich: zdobywcę Nagrody Niemieckiej Akademii Filmowej The Heart of Jenin (2008) oraz nominowanego do Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej The House of Tabenkin st. (2008). Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz Izraelskiej Akademii Filmowej. Listy od nieznajomego to jego pierwszy film fabularny.

Yossi Avni-Levy – autor książki The Garden of Dead Trees będącej podstawą scenariusza. Izraelski pisarz i dyplomata, obecnie piastujący stanowisko Ambasadora Izraela w Belgradzie. Jego pierwsze powieści były publikowane pod pseudonimem Yossi Avni. Spędził ponad 10 lat jako dyplomata w Niemczech, w Jugosławii i w Polsce. Napisał książki: The Garden of Dead Trees (1995), The Four Sons (1998), Auntie Farhuma wasn’t a whore, after all (wydana w Polsce jako Ciotka Farhuma nie była dziwką, 2003), A man without shadow (2007) i Song of Sin (2010).

Listy od nieznajomego
Reżyseria: Yariv Mozer
Scenariusz: Yariv Mozer, na podstawie książki The Garden of Dead Trees autorstwa Yossiego Avni-Levy’ego
Obsada: Yoav Reuveni, Moran Rosenblatt, Yariv Mozer, Yehuda Nahari, Hava Ortman, Eyal Cohen
Premiera: 19 grudnia 2014 roku
Dystrybucja: Tongariro

Dodaj komentarz