Polskie dźwięki i smaki w Rzymie

Od 12 grudnia w Instytucie Polskim w Rzymie prezentowana jest wystawa Tatrzańskie Spotkania. Plakaty turystyczne i sportowe 1900-1950, która została przygotowana we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

„Incontri sui Tatra", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Incontri sui Tatra", plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa plakatów związanych z wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi, odbywającymi się w Tatrach i w Zakopanem w pierwszej połowie XX wieku, pochodzących z bogatej kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, otwarta została w Rzymie 12 grudnia 2014 r. Plakaty prezentowane na wystawie są dziełami największych polskich twórców, takich jak Stefan Norblin, Stefan Osiecki, Jerzy Skolimowski, Kazimierz Mann. Na wystawie znalazła się m.in. praca Zofii Stryjeńskiej Zawody Narciarskie o Mistrzostwo Zakopanego oraz plakat filmu Biały ślad anonimowego autora. Biały ślad z roku 1932 wyreżyserowany przez Adama Krzeptowskiego, według scenariusza Rafała Malczewskiego, był pierwszym filmem, który oficjalnie reprezentował Polskę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał wyróżnienie za zdjęcia.

Wystawę Tatrzańskie spotkania… na przełomie 2013 i 2014 zaprezentowano już w Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Wtedy też na wernisażu obecny był Dyrektor Instytutu Polskiego – Paweł Stasikowski, który zaproponował wystawę w Rzymie.

Wydarzenie to stanowi oprawę artystyczną dla działań realizowanych we współpracy z POIT w Rzymie oraz Małopolską Organizacją Turystyczną z Krakowa, których celem jest promocja wypoczynku w Polsce poprzez kulturę.

W inauguracji wystawy wzięła udział pani Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, a podczas wieczoru promocyjnego wystąpiły polskie artystki: zakopiańska wokalistka Hanka Wójciak i gitarzystka Urszula Stosio.

Wystawa Tatrzańskie Spotkania. Plakaty turystyczne i sportowe 1900-1950 (Incontri sui Tatra)
12 grudnia 2014 roku do 27 lutego 2015 roku
Instytut Polski w Rzymie
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Dodaj komentarz