Gore gwiazda: polskie tradycje kolędnicze

Od 17 grudnia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można będzie obejrzeć wystawę Gore gwiazda, przybliżającą tradycje kolędnicze związane z obrzędowością Bożego Narodzenia oraz z nadejściem Nowego Roku.

Gwiazda kolędnicza, wyk. Piotr Kastelik, 1983, Gilowice, woj. śląskie, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Marian Kosicki

Gwiazda kolędnicza, wyk. Piotr Kastelik, 1983, Gilowice, woj. śląskie, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Marian Kosicki

Okres Godów, zwanych też Szczodrymi Dniami, trwa tradycyjnie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Do dziś w niektórych rejonach Polski spotkać można w tym czasie osobliwych przebierańców i towarzyszące im niezwykłe maszkary. Ten swoisty ludowy teatr wywodzi się z prastarych obrzędów rolniczych, do których wykorzystywano zwierzęce maski. Związany był z przesileniem zimowym i znany w wielu regionach kraju, gdzie przybierał najróżniejsze formy. Żywieccy szlachcice i jukace, kaszubscy gwiżdże czy podkarpaccy drabowie – wszyscy oni w zamian za poczęstunek lub drobne podarunki przynosili do domów życzenia i nadzieję związaną z nowym okresem wegetacji, zgodnie z wiarą w magiczną moc słowa i obrzędowej wymiany darów. Stroje i zachowania kolędników, jak i rytualne teksty przez nich recytowane i śpiewane, związane były z symboliką płodności i odradzającego się życia. Szczególnie spektakularny charakter miały widowiska Herodów – starannie reżyserowane i odgrywane z pełną ekspresją, oparte na wątkach biblijnych przemieszanych z lokalnym folklorem.

Na prezentowaną w Zamku wystawę przybliżającą te tradycje składają się m.in. stroje, maski, maszkary, turonie, szopki krakowskie, szopki kukiełkowe, gwiazdy, rzeźby i obrazy na szkle, które ukazują wyjątkowość i zróżnicowanie polskich grup kolędniczych.

Gore gwiazda. Polskie zwyczaje kolędnicze
Otwarcie wystawy : 16 grudnia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa: od 17 grudnia 2014 roku do 18 lutego 2015 roku
Galeria Gotycka, Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, Szczecin

Dodaj komentarz