Bajkowa wystawa w Galerii Schody

Sielskie krajobrazy, w których czai się niepokój pełen subtelnych metafor – to baśniowy świat z wystawy Bajka, autorstwa Magdaleny Czeremuszkin, którą od 10 grudnia można oglądać w Galerii Schody w Warszawie.

Magdalena Czeremuszkin, „Mój Anioł Stróż" (źródło: materiały prasowe)

Magdalena Czeremuszkin, „Mój Anioł Stróż" (źródło: materiały prasowe)

Autorka z pełną premedytacją zachęca widza do postrzegania jej dzieł w dwóch płaszczyznach. Pierwsza, wizualna i w pełni empiryczna pozwala docenić walory estetyczne mieszanki wspaniałych pejzaży i jedynych w swoim rodzaju groteskowych bohaterów. Druga, intuicyjna zanurza szósty zmysł odbiorcy w mroku i głębokiej refleksji nad sytuacjami wykreowanymi i przedstawionymi przez artystkę za pomocą uczuć, które wyrażają bohaterowie jej dzieł.

Prace Czeremuszkin są pełne ludowych motywów i akcentów, w które autorka zręcznie wplata garściami emocje i ludzkie odruchy. Bohaterowie obrazów nie wywołają na twarzy widza ciepłego uśmiechu, nie doprowadzą też do łez, ale mimo to wyraz ich osobliwych twarzy nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Obrazy artystki przykuwają uwagę głównie przez połączenie tego co piękne, z tym co zagadkowe i niekiedy napawające lękiem mimo pozornego sielankowego charakteru. W pracach widoczna jest inspiracja dziełami autorstwa Dariusza Milińskiego. który podobnie jak Czeremuszkin wabi widza światem uroczym i na swój sposób mrocznym jednocześnie.

Malarstwo Magdaleny Czeremuszkin odważnie wskazuje drogę, którą powinni podążać twórcy chcący wydobyć z autorskich baśniowych historii to co najlepsze, a więc aurę nieodkrytej tajemnicy, która ostatnimi czasy w świecie sztuki została niemal całkowicie zapomniana i wyparta przez sceny oscylujące wokół dążenia do szczęśliwych zakończeń.

Magdalena Czeremuszkin, Bajka
Wystawa: od 10 do 22 grudnia 2014 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Swiat 39
Warszawa

Dodaj komentarz