• 2014-12-16

Kosmos: fotografia jako instrument badawczy

Od 9 grudnia w Galerii Fotografii pf w Poznaniu prezentowana jest wystawa prac Igora Omuleckiego. Kosmos jest częścią programu kuratorskiego time-specific Doroty Walentynowicz.

Igor Omulecki, „Kosmos" (źródło: materiały prasowe)

Igor Omulecki, „Kosmos" (źródło: materiały prasowe)

Igor Omulecki tworzy realizacje eklektyczne i w swym założeniu otwarte. W swoich artystycznych poszukiwaniach podąża w obszary z pogranicza mikro i makro fotografii naukowej i eksperymentalnej. Intuicyjnie wśród wizualnych efektów tych poszukiwań odnalazł własny, subiektywny porządek daleki od ścisłej naukowej systematyki. Różnorodność form w jakich objawia się świat i którymi zafascynowany jest Omulecki, uzależniona jest od narzędzi, jakich użyjemy do jego badania. Fotografia pozostaje wciąż jednym z głównych instrumentów badawczych. Jednak nawet fotografie tworzone w obiektywnym naukowym procesie mechanicznej reprodukcji dla oglądającego pozostają subiektywnie odbieranymi obrazami. Na końcu zawsze jest estetyka.

Igor Omulecki (ur.1973). Jego twórczość obejmuje fotograficzny paradokument, sound art, prace konceptualne i film eksperymentalny. W ostatnich latach tworzy dzieła związane z Naturą, Rodziną i analizą struktur. Absolwent PWSFTViT w Łodzi, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Jego prace wystawiane były m.in. w Barbican w Londynie, The Centre for Contemporary Art w Tel Avivie, Matadero w Madrycie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Artysta reprezentowany jest przez galerię Le Guern w Warszawie. Mieszka i tworzy w Falenicy.

Igor Omulecki, Kosmos
Wystawa: od 9 grudnia 2014 roku do 18 stycznia 2015 roku
Galeria Fotografii pf
Centrum Kultury Zamek
ul. Św. Marcina 80/82
Poznań

Dodaj komentarz