• 2014-12-15

Znamy werdykt 7. Festiwalu Boska Komedia

O godzinie pierwszej w nocy 14 grudnia werdykt ogłosiło jury w składzie: Norman Armour, Stefanie Carp, Peter Crawley, Judit Csáki, Bia Junqueira, Deepan Sivaraman, Meiyin Wang. Największymi zwycięzcami tegorocznej Boskiej Komedii są przedstawienia: Wycinka. HOLZFÄLLEN, Klątwa, odcinki z czasu beznadziei, Kronos, Druga kobieta i Dziady.

7. Festiwal Boska Komedia, werdykt (źródło: materiały prasowe)

7. Festiwal Boska Komedia, werdykt (źródło: materiały prasowe)

Werdykt jury:

Najlepsze przedstawienie (50 tys. zł): Teatr Polski we Wrocławiu, Wycinka, HOLZFÄLLEN za umiejętną krytykę pozycji artysty i konfrontowanie widzów z najbardziej niewygodnymi prawdami oraz totalność wizji, która dostarcza wielu wspaniałych teatralnych momentów.

Nagroda za reżyserię: Krystian Lupa (10 tys. złotych), Wycinka, HOLZFÄLLEN w uznaniu za głębokie zrozumienie tematu i sprawowanie pełnej kontroli nad scenicznym światem oraz zaufanie i siłę, którą obdarza aktorów.

Najlepsza aktorka (10 tys. złotych): Danuta Stenka, Druga kobieta za brawurowe stawienie czoła wyzwaniom teatru w teatrze i sprostanie nie tylko roli, ale konieczności odważnego obnażenia się przed widzami.

Najlepszy aktor (10 tys. złotych): Piotr Skiba, Wycinka, HOLZFÄLLEN za rolę satyrycznego obserwatora zarażającego pasją zarówno aktorów, jak i widzów.

Najlepsza aktorka drugoplanowa (5 tys. złotych ): Anna Kłos-Kleszczewska, Klątwa, odcinki z czasu beznadziei za wyjątkowy i inteligentny humor w odniesieniu do politycznego i demonicznego opętania, który sieje w nas niepokój.

Najlepszy aktor drugoplanowy (5 tys. złotych): Krzysztof Dracz, Klątwa, odcinki z czasu beznadziei za połączenie pierwiastków powagi i zabawy nie w jednej, a kilku rolach w satyrze na współczesne społeczeństwo.

Scenografia (10 tys. złotych): Aleksandra Wasilkowska, Kronos. Jury chciało wyróżnić artystyczną interpretację pamięci i rolę procesu wymazywania w tworzeniu estetycznego świata przedstawienia.

Muzyka oryginalna (10 tys. złotych): Michał Lis, Piotr Lis, Dziady za pozostającą w zgodzie ze współczesną interpretacją klasycznego tekstu wielowarstwową i klimatyczną muzykę złożoną z oryginalnych kompozycji i przetworzonego materiału.

Oprawa wizualna (10 tys. złotych): Robert Mleczko, Bartosz Nalazek, Kronos w uznaniu za inwencyjne techniki i interpretację wizualną nietypowego tematu.

Dodatkowo jury zdecydowało się przyznać dwa specjalne wyróżnienia dla spektakli Klątwa, odcinki z czasu beznadziei – za wirtuozerię zespołu teatralnego oraz dla spektaklu Kronos – za inwencję i podjęcie artystycznego ryzyka w adaptowaniu tekstu Gombrowicza i stworzenie prowokującego do myślenia spektaklu.

Nagrodę w wysokości 50 tys. zł za najlepszy spektakl ufundował Prezydent Miasta Krakowa, pozostałe nagrody pieniężne pochodzą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia trwał 9 dni, w konkursie Inferno zostało pokazanych 15 przedstawień.

Werdykt – 7. Festiwal Boska Komedia 
Ogłoszenie wyników: 14 grudnia 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz