• 2014-12-13

Teatralno-literacki patchwork | Miny polskie

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na trzecią premierę bieżącego sezonu – Miny polskie Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka w reż. Mikołaja Grabowskiego, która odbędzie się 20 grudnia.

„Miny polskie”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Miny polskie”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Miny polskie to teatralno-literacki patchwork, który pokazuje, jak gesty, miny oraz pozy zdominowały i organizują życie artystyczne, społeczne i polityczne Polaków od wielu pokoleń, i mimo tylu zmian obyczajowych i ustrojowych wciąż podlegają podobnym rytuałom. Scenariusz autorstwa Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka oparty jest na Wyzwoleniu Stanisława Wyspiańskiego, utworach Witolda Gombrowicza (m.in. Dziennikach, Ferdydurke i Ślubie) i Mimice Wojciecha Bogusławskiego – historycznym podręczniku pracy aktora w XIX-wiecznym teatrze. W Minach polskich ten popularny niegdyś zbiór zasad gry scenicznej zostanie zaprezentowany dzisiejszej publiczności po raz pierwszy w kontekście społecznym, wykraczając poza ściśle teatralne znaczenia.

Miny polskie łączą swoisty komizm dzieła Bogusławskiego z tyle dramatyczną, co komediową wymową dzieł Wyspiańskiego i Gombrowicza, sprawiając, że w tym swoistym tryptyku scenicznym zobaczymy, jak polski duch sarmacki stroi miny do ducha romantycznego, co od wieków stanowi esencję naszego życia zbiorowego.

Scenariusz: Tadeusz Nyczek, Mikołaj Grabowski
Reżyseria, scenografia, ruch sceniczny, opracowanie muzyczne: Mikołaj Grabowski
Kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk
Realizacja wideo, reżyseria światła: Michał Grabowski

Udział biorą: Małgorzata Abramowicz, Maria Kierzkowska, Ewa Pietras, Anna Romanowicz-Kozanecka, Mirosława Sobik, Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Paweł Kowalski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Niko Niakas, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak

Spektakl Miny polskie
Premiera: 20 grudnia 2014 roku
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Dodaj komentarz