Gerard Kwiatkowski – Retrospektywa

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na zamykającą rok 2014 wystawę Gerard Kwiatkowski – Retrospektywa. Wernisaż odbędzie się 13 grudnia o godz. 18.00.

„Gerard Kwiatkowski – Retrospektywa” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Gerard Kwiatkowski – Retrospektywa” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski urodził się w 1930 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo – przed II Wojną Światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji Czerwona Oberża (1956–1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galeria EL w latach 1961–74. Pełnił rolę inicjatora i kuratora pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965–1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej (neokonstruktywizm, konceptualizm, kino rozszerzone, performance). W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec. Od tego też czasu realizował ideę stacjonizmu w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Hünfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen i innych). Od 1975 roku prowadzil Wolną Akademię Sztuki w Hünfeld, a w 1990 roku otworzył Museum of Modern Art z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. W 1993 roku założył Muzeum Artystów Forum Sztuki Konkretnej w Erfurcie oraz Muzeum Sztuki Reduktywnej w Świeradowie Zdroju.

Zaczął działać twórczo w latach 50. Malował wówczas kompozycje fakturowe, zbliżone do poetyki informel i malarstwa materii. W latach 60. tworzył metalowe geometryczne formy. Poszukiwania artystyczne doprowadziły Kwiatkowskiego do postulatów redukcji formy i tworzenia konstelacji energii czasowych. Prace te, złożone z czarnych sześcianów o jednakowych wymiarach, mają zdaniem artysty reprezentować wielowymiarową rzeczywistość i oddziaływać swą wewnętrzną energią, sumą nagromadzonej w kostkach energetyczności. Autor jest kreatorem stanów wyjątkowych, które tworzą: on jako artysta, odbiorcy i przestrzeń, jaka ich otacza, oraz energie czasowe elementów jego dzieła. Stan wyjątkowy, zdaniem Kwiatkowskiego, to swego rodzaju dialog twórcy z odbiorcą. Sztuka według definicji artysty jest bowiem obszarem między dziełem a widzem. Sztuka sytuuje się w polu napięć, jakie powstaje między wytworem artystycznym a jego odczuciem. Autor pragnie tym samym sprowokować odczucia odbiorcy i sprawić, by pogłębił on swoją refleksję o rzeczywistości. Celem istnienia dzieł jest konstruowanie wyższego stopnia świadomości widza. Takiej świadomości, która pozwoliłaby jemu samemu na tworzenie.

Inną pasją Gerarda Kwiatkowskiego jest gromadzenie dzieł sztuki artystów współczesnych z całego świata, w tym z Polski. W swych zbiorach posiada ponad dwa tysiące prac. Część jego zbiorów została przekazana w 2011 roku. Centrum Sztuki Galerii EL. W tym celu we wnętrzu Galerii powstała dwukondygnacyjna empora, na której prezentowana jest kolekcja Museum of Modern Art.

Gerard Kwiatkowski – Retrospektywa
Wernisaż: 13 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 22 lutego 2015 roku
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Dodaj komentarz