Nowy Jork stracony i znaleziony

Wystawa Stracone – Znalezione to relacja z pobytu w Nowym Jorku Xaverego Wolskiego – laureata konkursu 13.edycji Artystyczna Podróż Hestii. Jej otwarcie nastąpi 13 grudnia w Galerii Propaganda w Warszawie.

Xavery Wolski, „Stracone – Znalezione" (źródło: materiały prasowe)

Xavery Wolski, „Stracone – Znalezione" (źródło: materiały prasowe)

Nagrodą jaką zdobył Xavery Wolski w konkursie Artystyczna Podróż HEstii była miesięczna rezydencja w Nowym Jorku. Gdy przyjechał do Polski, okazało się że stracił wszystkie pliki wideo, które nagrał podczas swoich wycieczek po mieście, a z których miał nadzieję zrobić wystawę. Z tej klęski zrodziło się jednak wiele refleksji, których owoc twórczy zostanie zaprezentowany na nadchodzącej wystawie.

Nowy Jork jest dla Xaverego Wolskiego pewnym fantazmatem, rodzajem miasta wymyślonego, istniejącego w głowach wielu podmiotów. W końcu, jak sam artysta zauważa, miasto to było od podstaw budowane na idei utopijnej metropolii, było wymyślane od podstaw, nie tylko w kontekście infrastruktury, ale również w swojej idei idealnej metropolii pod każdym względem. Jest to miasto nabrzmiałe swoim własnym kultem stolicy świata, stolicy możliwości, miasta do którego wszyscy przyjeżdżają żeby je zdobyć.

Wystawa Stracone – Znalezione, Xavery Wolski
Wernisaż: 13 grudnia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa: od 13 grudnia 2014 roku do 31 stycznia 2015 roku
Galeria Propaganda
ul. Foksal 11/1
Warszawa

Dodaj komentarz