Wielcy niepoważni: Miron Białoszewski

12 grudnia w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Wielcy niepoważni poświęcone Mironowi Białoszewskiemu, zatytułowane Połamało się.

„Wielcy niepoważni” – Miron Białoszewski (źródło: materiały prasowe)

„Wielcy niepoważni” – Miron Białoszewski (źródło: materiały prasowe)

Tematem ostatniego spotkania z cyklu Wielcy niepoważni będzie twórczość Mirona Białoszewskiego, poety, prozaika, dramatopisarza. Przejęzyczenia, językowe zbiegi okoliczności, często zabawna i absurdalna gra ze słowem służyły mu do opisu rzeczywistości. Bądźmy świnią sztuki – mówił. – Sztuka jest wszystkożerna.

W ramach cyklu przywołana będzie zarówno poezję Białoszewskiego, jak i fragmenty tekstów Teatru Osobnego, który założył w swoim mieszkaniu wraz z Ludwikiem Heringiem i Ludmiłą Murawską.

Scenariusz: Dorota Semenowicz
Reżyseria: Maciej Podstawny
Muzyka: Anna Stela
Kuratorka cyklu: Dorota Semenowicz
Występują: Anna Markowicz, Bartłomiej Bobrowski, Piotr Piksa, Mateusz Rusin,

Wielcy niepoważni to liryka, muzyka i dowcip. Organizatorzy pokazują, jak przenika się poważny i niepoważny nurt twórczości najbardziej znanych polskich poetów. Prezentują humor absurdalny, czasem sentymentalny i refleksyjny, innym razem podszyty goryczą. Do tej pory odbyły się czytania poświęcone twórczości futurystów, skamandrytów, Gałczyńskiego, Różewicza, Barańczaka i Szymborskiej. Spotkania mają pokazać, że poezja może nas rozśmieszyć, a mało liryczna codzienność może okazać się zaskakująco poetycka.

Wielcy niepoważni: Połamało się
Miron Białoszewski
12 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Teatr Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz