• 2014-12-12

Jewrope w Polskim Teatrze Tańca

Polski Teatr Tańca w Poznaniu we współpracy z niemieckim zespołem bodytalk zapraszają na spektakl Jewrope. Polska premiera tej ważnej, ale i kontrowersyjnej produkcji będzie miała miejsce 18 i 19 grudnia.

Polski Teatr Tańca & bodytalk, „Jewrope" (źródło: materiały prasowe)

Polski Teatr Tańca & bodytalk, „Jewrope" (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Jewrope powstał w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim zespołem bodytalk, którego tancerze i dyrektor, japońska artystka, Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. W Jewrope odnajdziemy ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która ongiś zburzyła spokój niemieckich salonów i została uznana, obok teatru Piny Bausch za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca.

Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje, kiedy taniec zderza się z rzeczywistością? Tropy narracyjne wskazane przez autorów, dotyczą Holokaustu i pokazują, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia, aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości. Jewrope to spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje bunt i łzy, prowadzi do dyskusji, pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.

Prapremiera spektaklu Jewrope odbyła się 18 października w Kolonii i była szeroko komentowana. Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda? , pytają aktorzy wybranych widzów. Pytani szybko udzielają pozytywnej odpowiedzi… Zespół artystyczny bodytalk nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic i może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja Jewrope, która powstała we współpracy z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, nie stanowi wyjątku, pokazuje taniec na granicy bólu – pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej.

Polski Teatr Tańca & bodytalk, „Jewrope", fot. Maciej Zakrzewski (źródło: materiały prasowe)

Polski Teatr Tańca & bodytalk, „Jewrope", fot. Maciej Zakrzewski (źródło: materiały prasowe)

choreografia: Yoshiko Waki
dramaturgia i produkcja: Rolf Baumgart
muzyka: Damian Pielka
scenografia i kostiumy: Petra Korink
światła: Thomas Achtner
występują: Urszula Bernat-Jałocha, Charlie Fouchier, Mack Kubicki, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz, Paulina Wycichowska, Krzysztof Raczkowski, Sylvana Seddig

Polski Teatr Tańca & bodytalk, Jewrope
Prapremiera niemiecka: 18 i 19 października 2014 roku, TanzFaktur Köln, Kolonia
Premiera polska: 18 i 19 grudnia 2014 roku, godz. 20.00
Centrum Kultury Zamek
Poznań

Dodaj komentarz