O kulturze w Internecie: wokół książki Doctorowa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Nowoczesna Polska zapraszają na spotkanie wokół książki Cory’ego Doctorowa Kontekst. Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI w., które odbędzie się 16 grudnia w Krakowie w Artetece WBP.

Cory Doctorow, fot. Jonathan Worth (źródło: materiały prasowe)

Cory Doctorow, fot. Jonathan Worth (źródło: materiały prasowe)

Czy internet to coś więcej niż telewizja kablowa z niekończącą się liczbą kanałów? A jeśli tak, to jakie warunki muszą być utrzymane, żeby się nią nie stał? Do kogo należą treści publikowane w internecie i kto może z nich korzystać? Jaką cenę płacimy za pozornie bezpłatne usługi? I czy warto chronić swoją prywatność? O kulturze w internecie, prawie autorskim i wpływie technologii na codzienne życie porozmawiamy z: Anną Nacher (Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ), Piotrem Puldzianem Płucienniczakiem (Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba), Konradem Gliścińskim (Wydział Prawa i Administracji UJ) oraz Maciejem Jakubowiakiem (Wydział Polonistyki UJ).

Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Cory’ego Doctorowa pt. Kontekst.Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI w. Cory Doctorow to jeden z najbardziej poczytnych pisarzy science-fiction, ale znany jest także jako błyskotliwy krytyk nowych technologii, uważany za głos internetowej generacji. W książce pt. Kontekst. Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI wieku, wydanej właśnie przez Fundację Nowoczesna Polska, dzieli się rozterkami, lekturami i doświadczeniami, pomagając nam zrozumieć nową rzeczywistość. A w kontekście internetu interesuje go niemal wszystko: od uwarunkowań ekonomicznych przez prawo autorskie, problemy społeczeństwa informacyjnego po wychowywanie dzieci w świecie migających ekranów. Ten zbiór esejów to GPS dla żyjących w erze cyfrowej.

Totalna inwigilacja, obsesja bezpieczeństwa karmiona przez wojnę z terroryzmem, automatyzacja – Doctorow odsłania te aspekty życia w epoce cyfrowej, których większość z nas wolałaby nie dostrzegać. Choć sam żyje ze sprzedaży książek, wytyka też absurdy systemu prawa autorskiego, który coraz bardziej kulturze szkodzi, choć miał jej pomagać. Ale eseje Doctorowa to lektura nie tylko dla geeków. Otwiera oczy na sprawy, o których się filozofom nie śniło. Czy ktoś z Państwa bowiem zastanawiał się, jak napisać dziś testament gwarantujący, że spadkobiercy w bezpieczny sposób otrzymają wszystkie hasła niezbędne do tego, by przejąć cyfrową spuściznę? Nie? To radzę nie zwlekać i wziąć się za czytanie.

Edwin Bendyk, publicysta Tygodnika Polityka, autor bloga Antymatrix o społeczeństwie informacyjnym.

Cory Doctorow był też dyrektorem Electronic Frontier Foundation na Europę i współzałożycielem Open Rights Group – organizacji pozarządowych, które walczą o przestrzeganie praw człowieka w Sieci.

Fundacja Nowoczesna Polska jest organizacją pożytku publicznego, która aktywnie działa na rzecz promowania nowoczesnych metod edukacji i kształtowania świadomych postaw odbiorców kultury. W ramach swojej działalności organizuje międzynarodową konferencję o prawie autorskim CopyCamp.

Spotkanie wokół książki: Cory Doctorow, Kontekst.Eseje o wydajności, kreatywności, rodzicielstwie i polityce w XXI wieku
16 grudnia 2014 roku, godz. 17.45
Fundacja Nowoczesna Polska w Warszawie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Arteteka
ul. Rajska 12, Kraków

Dodaj komentarz