Grafiki małe, mniejsze i najmniejsze

Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie zaprasza od 8 grudnia na wystawę Grafiki małe, mniejsze i najmniejsze obejmującą prace znanej pary krakowskich artystów: Anny Sobol-Wejman i profesora Stanisława Wejmana.

Stanisław Wejman, „Objawienie"; Anna Sobol-Wejman, „Rower nocny" (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Wejman, „Objawienie"; Anna Sobol-Wejman, „Rower nocny" (źródło: materiały prasowe)

Jan Fejkiel opisuje twórczość Anny Sobol-Wejman jako próbę abstrakcji, sprowadzenia otaczającej rzeczywistości do znaku, która nie znaczy bynajmniej o rezygnacji z form przedstawieniowych. W swoich pracach Anna zwraca uwagę na kategorię pamięci, upływu czasu, przemijalności chwil i zdarzeń.

O Stanisławie Wejmanie Bożena Fortuna-Skibińska pisze: Ze swoją genialną przekorą Stanisław Wejman pokazuje nam, że małe jest piękne, że małe może być wielkie – to tylko kwestia wyobraźni. Cytując z kolei Martę Annę Raczek-Karcz, w jego pracach tytuł staje się zaproszeniem widza do dialogu, jest jak wstęp do rozmowy i wyraz szacunku dla tego, kto ogląda prace artysty.

Jan Bujanowski w taki sposób porównuje do siebie ich twórczość: grafikę Stanisława opisuje jako o silnej konstrukcji, przestrzennie rozrzeźbioną, z narracją prowadzoną mocną frazą, z argumentacją formalną w każdej partii kompozycji, której Anna przeciwstawia prawie dziecięce piktogramy, lapidarne znaki zwierające głębię skojarzeń; niedopowiedzenie otwierające na wielość interpretacji. Dodaje też, że twórcza współpraca małżonków, będąca źródłem wzajemnych inspiracji od ponad trzydziestu lat, jest fenomenem w świecie artystów.

Wystawa Grafiki małe, mniejsze i najmniejsze
Od 8 grudnia 2014 roku do 6 stycznia 2015 roku
Wernisaż z udziałem artystów: 6 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
Warszawa

Dodaj komentarz