Wystawa malarstwa Jarosława Modzelewskiego

Od 9 grudnia odbywa się wystawa malarstwa Jarosława Modzelewskiego, laureata XIII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego w gdańskim Pałacu Opatów. Wernisaż potrwa do 31 grudnia. Kapituła przyznała malarzowi nagrodę za malarską interpretację metafizyki codzienności i dar łączenia syntetycznej formy ze zmysłem autoironii.

Jarosław Modzelewski „Chłopiec na tarasie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski „Chłopiec na tarasie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski (ur. 1955).  W roku 1980 uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. W latach 80. uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. Jego debiutancki pokaz artystyczny zorganizowany na przełomie 1981 i 1982 w Galerii Sztuki Współczesnej Staromiejskiego Domu Kultury został przerwany przez stan wojenny. U schyłku 1982 roku wraz z Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Ryszardem Woźniakiem i Markiem Sobczykiem stworzył artystyczną formację pod nazwą Gruppa. W latach 1983-1992 wystawiał głownie z Gruppą.  W latach 1984-1988 współredagował związane z ugrupowaniem pismo Oj dobrze już. Na przełomie 1992 i 1993 roku uczestniczył w zamykającej aktywność Gruppy retrospektywnej wystawie w Galerii Zachęta w Warszawie. Od 1982 roku wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W 2001 roku uzyskał tytuł profesora.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, w kolekcjach Znaki Czasu w Krakowie, Szczecinie, Zielonej Gorze, Olsztynie, a także w wielu innych publicznych i prywatnych zbiorach w Polsce i za granica.

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest przyznawana od 2002 roku przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Nagroda ma charakter ogólnopolski. Decyzją Kapituły, w skład której wchodzą przedstawiciele świata sztuki i nauki, nagradzani są najwybitniejsi polscy malarze.

Wystawa malarstwa Jarosława Modzelewskiego
Od 9 do 31 grudnia 2014 roku
Pałac Opatów, Gdańsk- Oliwa

Dodaj komentarz