• 2014-12-11

Urugwaj w sercu Krakowa

Od 12 do 15 grudnia w Kinie pod Baranami w Krakowie odbędzie się przegląd kina urugwajskiego. Gościem specjalnym będzie Ambasador Urugwaju w Polsce.

„Gigant” reż. Adrián Biniez – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gigant” reż. Adrián Biniez – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ambasada Urugwaju w Polsce we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie i Kinem Pod Baranami organizują przegląd czterech współczesnych filmów pełnometrażowych z Urugwaju. Gościem specjalnym pokazu inauguracyjnego będzie Ambasador Urugwaju w Polsce, pan Pablo Scheiner.

Prezentowane filmy – których bohaterami są zwykli ludzie – łączy społeczna, głęboko ludzka tematyka, ujęta w formie tragikomedii, komedii romantycznej i w kinie drogi. To ciekawa, warta poznania kinematografia, o wysokim poziomie artystycznym, świetnych dialogach i grze aktorskiej, co potwierdzają liczne nagrody państwowe i międzynarodowe przyznane twórcom. Wszystkie filmy zostaną pokazane w wersji oryginalnej z napisami w języku polskim.

W programie:

 • 12 grudnia, godz. 20.45, Papieska toaleta, reż. Enrique Fernández, César Charlone
  W Melo, małym urugwajskim miasteczku, leżącym na granicy z Brazylią, mieszkańcy oczekują na historyczną wizytę papieża Jana Pawła II. Przygotowują medaliki, chorągiewki i inne pamiątkowe przedmioty, licząc na to, że przybycie wielu pielgrzymów przyniesie im ekonomiczne korzyści. Beto, główny bohater filmu, postanawia zbudować publiczną toaletę i inwestuje w nią wszystkie posiadane środki.
  Film otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Horizontes Latinos za scenariusz na MFF w San Sebastián oraz Nagrodę Jury na MFF w Sao Paulo.
 • 13 grudnia, godz. 20.45, Gigant, reż. Adrián Biniez
  Film opowiada historię Jary, nieśmiałego, otyłego pracownika ochrony, zatrudnionego w jednym z supermarketów w Montevideo. Obserwując kamery monitorujące sklep, zakochuje się w Julii, kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Jara początkowo przygląda się jej, z czasem zaczyna śledzić, a jego życie przeradza się w serię rytuałów związanych z Julią i pragnieniem jej poznania. Wspaniała kreacja aktorska Horacio Camandule w roli Jary.
  Film został uhonorowany m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie oraz zdobył nagrodę za Najlepszy Film na 50. MFF w Kartaginie.
 • 14 grudnia, godz. 20.45, Zły dzień na wędkowanie, reż. Álvaro Brechner
  Scenariusz filmu oparty jest na opowiadaniu Juana Carlosa Onetti Jacob y el Otro. Opowiada historię dwóch osobliwych podróżników, którzy przemierzają Amerykę Południową: cynicznego i pomysłowego przedsiębiorcy Orsiniego oraz jego towarzysza Jacoba Van Oppena – podstarzałego byłego mistrza lucha libre. Para podróżuje z występami po wsiach i miasteczkach. Jednak w pewnym momencie ich dziwna podróż w poszukiwaniu blasku przeszłości, obiera zupełnie nieoczekiwany kierunek.
  Film został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. w 2009 roku Free Spirit na Warszawskim Festiwalu Filmowym, nagrodą dla najlepszego filmu latynoskiego na festiwalu w Los Angeles w 2010 r. W tym samym roku był urugwajskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.
 • 15 grudnia, godz. 20.45, Podróż nad morze, reż. Guillermo Casanova
  Film zrealizowany na podstawie opowiadania Juana José Morosoli pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w miejscowości Minas, latem 1963 roku. W miejscowym barze grabarz Quintana, sprzątacz ulic Rataplán oraz sprzedawca losów na loterię czekają na znajomego Rodrígueza, który ma ich zabrać samochodem w pierwszą w życiu podróż nad morze. Podczas tej wyprawy bohaterowie odkrywają stopniowo swoje podejście do świata oraz do życia. Jest to film drogi, w którym zabawnym sytuacjom towarzyszą znakomite dialogi.

Współczesne kino urugwajskie – przegląd filmowy
12 – 15 grudnia 2014 roku,
Kino pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz